Mahmud Asgeri ve Ayaz Marhuni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Mahmud Asgari (Farsça: محمود عسگري; Mahmut olarak da yazılır) ve Ayaz Marhoni (Farsça: عياض مرهوني; Marhuni olarak da yazılır), İran'da bir İslam mahkemesinde idam cezasına mahkûm olduktan sonra 19 Temmuz 2005 tarihinde Meşhed'de halka açık olarak asılan iki Huzistanlı genç idi. İşledikleri iddia edilen suç anında her ikisi gayrireşit oldukları için idam edilmeleri uluslararası hukuka aykırıydı. Asgari ile Marhoni'nin bu suçları işlemediği ve yalnızca eşcinsel oldukları için idam edildiği öne sürüldü. Bu durum Batıda protestolara yol açtı.

İdamlarına gerekçe olarak, rızaî eşcinsel ilişkiler, alkol tüketimi, kamu düzeni aleyhinde cürümler, hırsızlık ve 13 yaşında bir erkek çocuğa karşı yapılan cinsel saldırı gösterildi.

İdam edilmelerinden önce her ikisi 14 ay boyunca hapiste kaldı ve her biri 228 kez kırbaçlandı. İdam anında Mahmud Asgari 16, Ayaz Marhoni ise 18 yaşında idi.

Siyasî tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Söz konusu idam, hem Uluslararası Af Örgütü gibi uluslararası insan hakları örgütleri hem de eşcinsel örgütlerinden protestolarla karşılandı.

ABD Kongresi üyesi Tom Lantos, idamı uluslararası hukuka aykırı bir eylem olarak nitelendirdi. Tom Lantos'un açıklaklamsı şöyledir:

« This sickening episode shines a bright light on the severe shortcomings of the Iranian legal system. No matter what legal sources or traditions a country bases its law upon, there is no justification for whipping and executing people amid an angry mob — particularly not when the convicts committed offenses while they were minors, who are specifically protected under international law. And in this case, authorities apparently chose to play on deep-seated feelings of bigotry toward homosexuality.[1] »

Bazı İranlı siyasetçiler, her ikisinin de uluslararası hukuka aykırı olmayan suçlardan dolayı idam edildiklerini itiraf etmiştir. Meclis üyesi Ali Asgari, mahkeme kararını savunarak insan hakları örgütlerinin yaptıkları eleştirileri reddetti. Ali Asgari'ye göre:

« Bu iğrenç suçlular, iğrenç suçlarını işleyebilmek için yeterince yaşlı: Alkol çalıp içmişler ve eşcinsel ilişkiye girdiklerini itiraf etmişler; bu hukukun tam gücü gerekir. Her ikisi halka açık olarak asılmayı hak etmişler.[2] »

Kültürel tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Pet Shop Boys, Mayıs 2006'da piyasaya sürdükleri Fundamental albümünü, bu asılan iki gence adadı.

2007 Berlin Film Festivali'nin Teddy Award'ında bu gençlerin idamı bir rol oynamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Well-Greenberg, Elizabeth (28 Temmuz 2005). "Mixed reports on Iranian teen hangings" (İngilizce). New York Blade Online. 31 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2010. 
  2. ^ "Iranische Abgeordnete verteidigen Hinrichtung von Jugendlichen" (Almanca). Israel-Live.de. 25 Temmuz 2005. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2010.