Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Maden Tetkik Arama sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search
Maden Tetkik ve Arama Kurumu logosu.
Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü Binası, Ankara

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), 14 Haziran 1935'te 2804 sayılı[1] özel kanunla kurulmuş, tüzel kişiliği olan, özel hukuk hükümlerine tabi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı kamu iktisadi teşebbüsüdür. Kanun çıktığındaki Maden Tetkik ve Arama Enstitüsüydü, 1983 Aralık ayında bu isim Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü olarak değiştirildi.

MTA, işletmeye uygun maden ve taşocağı alanları araştırmak, işletilen maden ocaklarının daha verimli çalışması için araştırmaları yürütmek, jeolojik ve jeofizik etüt ve laboratuvar incelemeleri yapmak, madencilik sektörü için uzman ve teknik personel ve nitelikli işçi yetiştirmek gayesiyle kuruldu.

MTA Ankara'daki merkezinde bulunan genel müdür ve dört genel yardımcısı tarafından yönetilir. MTA'nın ana hizmet birimleri; Jeoloji Etüdleri, Jeofizik Etüdleri, Enerji Hammadde Etüd ve Arama, Maden Etüd ve Arama, Sondaj, Fizibilite Etüdleri, Maden Analizleri ve Teknolojisi, Deniz ve Çevre Araştırmaları Daire Başkanlıklarıdır. Kuruluşun taşra örgütü, 12 bölge müdürlüğünden meydana gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "TARİHÇE". mta.gov.tr. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20151001011528/http://www.mta.gov.tr/v2.0/default.php?id=tarihce. Erişim tarihi: 30 Mart 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]