Lord Arthur Savile'in Suçu ve Öbür Öyküler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lord Arthur Savile'nin Suçu ve Öbür Öyküler
Lord Arthur Savile's Crime and Other Stories
WildeSavilesCrime.jpg
Kitabın ilk baskısının kapağı
Yazar Oscar Wilde
Ülke İngiltere
Dil İngilizce
Tür Hikâye
Yayım 1891

Lord Arthur Savile'nin Suçu ve Öbür Öyküler (İngilizce: Lord Arthur Savile's Crime and Other Stories), Oscar Wilde tarafından 1891'de yayınlanan yer yer komik, gizemli hikâyelerden oluşan derlemedir. Kitapta Lord Arthur Savile'nin Suçu (Lord Arthur Savile's Crime), Canterville Hortlağı (The Canterville Ghost), Sırrı Olmayan Sfenks ve Mesel Milyoner (Model Millionaire) isimli dört hikâye yer alıyor.[1]

Daha sonraki baskılarda kitaba Bay W.H.'nin Portresi isimli başka bir hikâye daha eklenmiştir.

Hikâyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Arthur Savile'in Suçu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapta yer alan birinci hikâyedir. Aynı zamanda kitaba adını veren bu öykü, ilk kez 1887 yılında The Court and Society Review isimli edebiyat dergisinde yayınlanmıştır. Lady Windermere'in düzenlediği bir baloda, Mr. Podgers'a el falı baktıran Lord Arthur'un, kaderin akışını değiştirme çabaları anlatılıyor. Olay örgüsü üstü kara mizahlı bir şekilde sunulurken, Lord Arthur'un sürükleyici öyküsü ve işlediği cinayet hayatında hiçbir değişikliğe neden olmuyor. Lord Arthur'un olayları hızlandırarak kaderini şekillendirme çabaları okuyucuya "İnsanın kaderi kendi elindedir." mesajını veriyor. Hikâyede yer alan Mr. Podgers sahtekarlık ve ikiyüzlülüğü, Lady Windermere ise dönemin sosyete kadınlarını temsil ediyor. Sybil ise anne babasının ısrarlarına rağmen nişanlısı Arthur'u terk etmeyerek, sadık kadın profili ile öne çıkıyor. Hikâye, insanların cahilliğini ve ikiyüzlülüğünü eleştiriyor.

Sırrı Olmayan Sfenks[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Arthur Savile'in Suçu gibi Sırrı Olmayan Sfenks de ilk kez The Court and Society Review dergisinde yayınlanmıştır. Hikâye yıllar sonra iki eski arkadaş olan Lord Murchison ve Gerald'ın karşılaşmaları ve Murchison'ın Gerald'a başından geçen bir aşk hikâyesini anlatması şeklinde kurgulanmıştır. Murchison'ın aşık olduğu kadın çok gizemli biridir ve bir pansiyon odası kiralayıp orada biriyle buluştuğu izlenimi oluşturmaktadır. Hikâyenin sonunda kafasındaki karışıklığı çözmek için arkadaşından yardım isteyen Murchison, aslında kadının hiçbir sırrı olmadığını düşünen Gerald'ı dinledikten sonra "Acaba?" diye sorar kendine.

Canterville Hortlağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 1887'de The World dergisinde yayınlanan Canterville Hortlağı, bir tür modern perili ev hikâyesidir. Gizem, komedi ve dramın hakim olduğu olaylar, Amerikalı büyükelçi Mr. Otis'in çevrede hayaletli ev olarak ün salmış Canterville Chase'i satın almasıyla başlar. Yıllar önce karısını öldüren Mr. Simon'un hayaleti evi terk etmemiş ve malikanenin birçok sahibinin türlü hastalıklara yakalanmasına sebep olmuştur. Ne var ki, Otis ailesinin üyeleri ondan korkmaz hatta Virginia dışında hepsi alay edercesine davranarak hortlağı kızdırırlar. Ailenin en küçük üyesi Virginia, kendisinden ölmek için yardım isteyen hortlağa elini uzatır. Karşılığında ise hortlak Virginia'ya mücevher dolu bir kutu bırakmıştır.

Model Milyoner[değiştir | kaynağı değiştir]

Derlemede yer alan en kısa öykü olan Model Milyoner de ilk kez The World dergisinde yayınlanmıştır. Hikâyenin teması cömertlik ve eli açıklıktır. Hughie Erskine isimli bir baltaya sap olamamış gencin, dilenci kılığında modellik yapan bir barona cebindeki son parasını vermesiyle gelişen olaylar, baronun Erskine'e sevdiği kızla evlenebilmesi için gereken on bin sterlink parayı vermesi ve Hughie ile Laura'nın evlenmesi ile son bulur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Oscar Wilde (2006) [1888]. "Mutlu Prens ve Diğer Masallar". Çeviren: Roza Hakmen, Fatih Özgüven (Ed.). Mutlu Prens - Bütün Masallar, Bütün Öyküler. İstanbul: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. ss. 98 - 150. ISBN 9789754586879. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]