Leka Dukagin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tahtaciyik adamik (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.53, 26 Aralık 2015 tarihli sürüm (Tahtaciyik adamik, Lekë Dukagjin sayfasını Leka Dukagin sayfasına yönlendirme üzerinden taşıdı: Türkçe kaynakları öyle bahsediyor http://www.islamansiklopedisi.info/dia/pdf/c31/c310119.pdf)

Leka Dukagin (Lekë Dukagjin, Lek Dukakin; doğumu 1410 Velekincë-Gilan[kaynak belirtilmeli]; ölümü 1481 Raguza)

İskender Bey'in (Cerc Kastrioti) tarafında Osmanlılara karşı savaşan bir Arnavut lideri. Kastioti'nin ölümünün ardından Arnavut direnişinin lideri olmuş ve Osmanlılarca fetholunan Arnavutluk'ta direnişi yönetmiştir. Ortaçağ'daki Kuzey Arnavutluk'taki töre ve adetleri kapsayan Leka Dukagin Kanunu onun adıyla anılır.

“Lekë” ismi Arnavut dilinde Aleksander / İskender isminin kısaltılmış şeklidir.

Dukagjini, doğum yeri konusunda kesin bilgi yoktur. Bugün Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarındaki Ulpiana’da veya Arnavutluk’taki Puka kasabasında doğduğu düşünülür. Boyunun toprakları İşkodra'dan Leş'e ve Kosova'ya kadar uzanır. 1446'da ölen babası Pal (Paul) Dukagin'in yerine geçer.

İskender Bey'in yanında Lezha Ligi'nin önderlerindendir. İskender Bey'in ölümünden sonra Osmanlılar'a karşı direnişi birkaç yıl daha sürdürür. Ölümünden sonra Arnavut Ligası yıkılır ve Osmanlılar bugün Arnavutluk'un bulunduğu bölgeyi ele geçirirler. Ancak Mirëdita bölgesinde direniş yüzyıllar boyunca hiç durmadan devam eder.[kaynak belirtilmeli]