Kullanıcı mesaj:Terry1344

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikipedi'ye Hoş Geldiniz![kaynağı değiştir]

Vikipedi'ye hoş geldiniz

Merhaba Terry1344. Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi'ye hoş geldiniz!

  • Aklınıza takılan sorular varsa ve danışma gereği duyuyorsanız yardım ve sıkça sorulan sorular sayfalarına bakabilirsiniz. Ayrıca sorularınızı Danışma masası ve Köy çeşmesinde de belirtebilirsiniz. Maddelerde değişiklik yapmak için bu sayfaya ve bu sayfaya bakmanızda yarar var. Ses, animasyon, fotoğraf, vb. dosyaları Vikipediye yüklemek için önce mutlaka bu sayfayı okumalısınız. Vikipedistlerle mesajlaşmak isterseniz size her konuda yardımcı olmak isteyeceklerdir. Mesaj atmak istediğiniz kullanıcının mesaj sayfasına girip, üstteki "+" butonuna tıklayıp, çıkan değişiklik sayfasında konuyu, mesajı yazıp sonunda da 4 tilde ile (~~~~) imza atmayı lütfen unutmayınız!
  • Telif politikalarımız sebebiyle Vikipedi'ye telif hakkı saklı başka bir kaynakta var olan metinleri eklemiyoruz. Bunların içerdiği bilgileri ancak kendi cümlelerimizle buraya yazabilir ve onları kaynak gösterebiliriz. Lütfen başka site, kitap veya dergilerden Vikipedi'ye bilgi kopyalamayınız.

Unutmayın![kaynağı değiştir]

  • Maddelere imza atmayınız, maddelerde reklam yapmayınız, e-posta ve telefon numarası gibi özel bilgilerinizi paylaşmayınız. Kendinizi tanıtabilmek için kullanıcı sayfanızda Babil şablonlarını kullanabilirsiniz.
  • Aynı kişiye ait birden fazla hesabın ya da farklı kişilere ait olsa bile birden fazla hesabın tartışmalarda avantaj sağlamak amacıyla birlikte hareket etmesinin Kuklacılık olarak değerlendirileceğini ve bunun yasak olduğunu unutmayın. Politika ve yönergeleri okuduysanız, değişiklik yapmayı ve Vikipedide neler yapabileceğinizi artık biliyorsanız cesur olun ve değişiklik yapmaya başlayın!...
Haydi kolay gelsin!

İyi vikiler[kaynağı değiştir]

Sevgili Terry1344, Vikipedi'ye katkılarınız için çok teşekkürler. Covid-19 önlemleri kapsamında pek çoğumuzun evinden çıkmadığı şu dönemi elimizden geldiğince Türkçe Vikipedi'ye katkı için kullanmak en güzel uğraş! Türkçe Vikipedi'nin her alanda uzman kişilerin bilgisine, emeğine çok ihtiyacı var ve katkılarınız çok değerli. Elinize sağlık.

Eğer Vikipedi'ye katkılarınız sırasında sorunuz, yardıma ihtiyaç duyduğunuz bir konu olursa deneyimli bir vikipediste veya Köy Çeşmesi'ne mesaj bırakabilirsiniz. Ayrıca birine hızlıca ulaşabilmek için Wiki-dışı bir ortamı kullanmak isterseniz şu adresteki Telegram grubuna da katılabilirsiniz.

Size Türkçe Vikipedi' başta olmak üzere Türkçe özgür bilgi ve içeriğin gelişimi ve desteklenmesi için çalışan Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) adlı oluşumu da tanıtmak isterim.

WMTR üyeleri üniversiteler, kütüphaneler ve müzelerle çalışarak Vikipedi'yi geliştirmeye, katkıları arttırmaya çalışmakta. Bir süre önce İstanbul'da Salı akşamları düzenli olarak vikipedistler arasında sosyal buluşmalar gerçekleştirilmeye başladı. Şimdi bu buluşmalar çevrimiçi olarak İstanbul ve İstanbul dışından dileyen tüm vikipedistlerin katılımı ile gerçekleşiyor. Müsait olduğunuz bir zaman dilerseniz bu toplantılara da bekleriz. Tarafıma e-posta ile ulaşabilirseniz adresinize davet göndermek isteriz.

Kolay gelsin ve iyi viki'ler, Sakhalinio (mesaj - e-posta) 13.24, 22 Mart 2020 (UTC)

kullanıcı kutusu[kaynağı değiştir]

Sevgili Terry1344, katkıların için ve Vikiproje:Tıp/COVID-19 pandemisi görev gücü iş birliğine katıldığın için Face-smile.svg Teşekkürler. "Kullanıcı COVID19-katkı" isimli bir kullanıcı kutumuz var, bunu sayfana eklersen otomatikman COVID-19 pandemisi görev gücü üyesi Vikipedistler kategorisine dahil oluyorsun. Sevgiler, LostMyMind (mesaj) 11.31, 28 Mayıs 2020 (UTC)

Moldova'da Covid-19 pandemisi sayfası hakkında[kaynağı değiştir]

Moldova'da Covid-19 pandemisi sayfasında yapmış olduğunuz son değişiklikle tıbbi vaka tablosunu kaldırmışsınız.Yaptığınız değişikliklerde daha dikkatli olmanız dileğiyle.--Tekask1903mesaj 17.19, 29 Mayıs 2020 (UTC)

Değişiklik[kaynağı değiştir]

Şurada yaptığınız değişikliklerde kısa çizgi "-" yerine kullandığınız uzun çizgi "—" karakteri Türkçe'de kullanılmıyor. Ayrıca doğum ve ölüm tarihlerinin başına "d." ve "ö." koymuyoruz. Yani standart şöyle: "Ayşe Fatma (1 Ocak 1950 - 1 Aralık 2000), Türk siyasetçidir." Daha fazla bilgi için Vikipedi:Biçem_el_kitabı/Tarihler_ve_sayılar#Doğum_ve_ölüm_tarihleri sayfasına bakabilirsiniz. Bilginize. --ToprakM 14.48, 31 Mayıs 2020 (UTC)

@ToprakM Bu arada Vikipedi:Biçem el kitabı#Vikipedi'de kullanılan tire ve çizgiler sayfasına göre de tarihlerde "-" değil de "–" kullanılması gerektiği yazıyor, bunu da ek düşeyim.--Dijkstra·ileti 20.18, 31 Mayıs 2020 (UTC)
O sayfa İngilizceden tercüme edilmiş sanırım. Düzeltilmesi yerinde olur. Buradan da görebileceğiniz üzere Türkçede tarihlerin arasında kısa çizgi (-) karakteri kullanılıyor. Oradaki örneklerden birisi: "1914-1918 Birinci Dünya Savaşı" @Dijkstra --ToprakM 20.28, 31 Mayıs 2020 (UTC)
Orta çizgi sanırım İngilizceye özel bir noktalama işaretiymiş. Daha da ilginci TDK'nin sayfasında da kısa çizgi (-) anlatılan yerlerde orta çizgi (–) kullanımları var (Ctrl+f Alt+0150 ile teyit edebilirsiniz). "Kasım 2005 - Aralık 2005" yerine "Kasım 2005 – Aralık 2005" yazmak estetik açıdan bana daha iyi geliyor.--Dijkstra·ileti 20.42, 31 Mayıs 2020 (UTC)
@Dijkstra @ToprakM, yanlış hatırlamıyorsam AWB "-" -> "–" değişikliğini bazı yerlerde otomatik yapıyordu. Eğer hatalı bir kullanımsa bence bu da düzeltilmeli.--evrifaessamesaj 15.35, 3 Haziran 2020 (UTC)
yaptığım denemeye bakılırsa dediğim gibi bazı yerlerde bu değişikliği genfix kapsamında otomatik olarak yapıyor.--evrifaessamesaj 15.41, 3 Haziran 2020 (UTC)
@Evrifaessa Ben ikisinin de uygun olduğunu düşünüyorum. Tek rastlayabildiğim Türkçe kaynak şöyle diyor: "Türk Dil Kurumunun 2005 tarihli Yazım Kılavuzu’nda yalnızca kısa çizgi ve uzun çizgi’ye yer verilmiştir. Kılavuzda tire sözcüğü için kısa çizgi, uzun tire için uzun çizgi tanımlarının kullanıldığı, orta tire tanımına ise yer verilmediği görülür." [1] Fakat bu kaynak TDK'nin hatalı olduğunu, tarih yazımlarında orta çizgi kullanılması gerektiğini savunuyor. İngilizcede kısa çizgi "ve" anlamında, orta çizgi "arasında" anlamında kullanılıyormuş.--Dijkstra·ileti 16.35, 3 Haziran 2020 (UTC)
Bağlantısını verdiğim sayfa politika teklifiymiş. Bunun gibi detayları politikaya bağlayıp maddeler arasındaki farklılıkları gidersek iyi olurdu. --ToprakM 16.43, 3 Haziran 2020 (UTC)
@Dijkstra Sizin de dediğiniz gibi farklı tireler farklı anlamlara geliyormuş. Bir kaynakta tirenin kullanımı için "Satıra sığmayan sözcüklerin bölünmesinde kullanılır." şeklinde; orta tirenin kullanımı için "Manisa–Ankara, 2000–2020, saat 17.00–19.00, sayfa 45–76 gibi değer aralıklarını belirtir." ve "matematiksel ifadelerde eksi işareti için kullanılır." şeklinde; uzun tire içinse "cümlelerdeki duraklamayı, düşünce kırılmalarını veya bir cümleyi ya da düşünceyi ayırmak için ve cümle parçaları arasında mola vermek için kullanılır." şeklinde açıklamalar yapılmış. Bana, tarihlerin yazımında orta tirenin kullanımı daha estetik geliyor. Fakat TDK'de orta tirenin kullanımıyla alakalı bir bilgi bulunmamakta. Sanırım kesin bir karara varabilmiş değiliz.--Terry1344 (mesaj) 17.03, 3 Haziran 2020 (UTC)
Selam. Ölmüş kişiler için d. ve ö. kısaltmalarının kullanılmadığı doğrudur; ancak yaşayan kişilerde d. kullanılıyor. Eksik bilgilendirme olmasın. Kolay gelsin. Esc2003 (mesaj) 11.49, 6 Haziran 2020 (UTC)

Vikiproje Evrimsel Biyoloji İş Birliği Daveti[kaynağı değiştir]

Darwin Tree 1837.png

VikiProje Evrimsel biyoloji iş birliği davetiyesi

Merhaba Terry1344, sizi ayın iş birliği'ne davet ediyoruz. Amaçlarımız ve yapacaklarımız için proje sayfasına bakabilirsiniz. İyi çalışmalar. --Brcan (mesaj) 14.38, 7 Haziran 2020 (UTC)Alireza Kohany sayfa incelemesi[kaynağı değiştir]

Merhaba Terry1344, her şeyden önce, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim ve biyografiyi okuyun. Sayfanın genel olarak silinmesine ilişkin olarak, IMDB web sitesinden ve çeşitli haber web sitelerinden ve bunların yayınlanmış kitap ve makalelerinden gerekli kaynaklar girilmiştir. Mevcut ve elbette iki web sitesinin yanı sıra İngilizce adı "Alireza Kohany" (https://www.google.com/search?q=alireza+kohany&tbm=nws), içeriği ve makaleleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Instagram sayfası da onun yanı sıra 660.000'den fazla takipçi ile kullanılabilir. Yazarların sayfası goodreads üzerinde onaylanır ve sayfa YouTube'da doğrulanır ve doğrulanır, ancak bunların tümü sayfayı silmemek için bir neden olmayabilir; Bu biyografi sayfasını kişisel isteği üzerine oluşturduğum ve elbette onu silme tartışması hakkında bilgilendirdiğim ve oy silinirse, hem ben hem de Bay Kohani kurallarına saygı göstereceğim. Teşekkürler.
resmi google bilgi paneli: https://g.co/kgs/VSJaAc
Alireza Kohany 'wikipedia başka bir dilde: https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%84%DB%8C%D8%B1%D8%B6%D8%A7_%DA%A9%D9%87%D9%86%DB%8C

Merhaba ve hizmetinizle ilgili olarak, yorumlarınızda zaten arkadaşlarım tarafından tamamen kabul edildi, ayrıca tüm güvenilir ve İngilizce haber kullanın da eklediğimi eklemek istedim; Seçtiğiniz bağlantı: (https://www.imdb.com/name/nm11500635/) adını arayarak ve Google Haberler'in şartlarındarak kaynakların doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Ayr Haca Google Haberler'i, yürüttüğü faaliyetler, röportajlar ve röportajlar ve elbette tüm makaleleri ve Türk rojnameesi ile röportajları için bir kaynak olarak düzenledim; Çıkarlanması hala oy mudur? Çabalarınız için şimdiden teşekkür ederim. Hezareh3vom (mesaj) 15.27, 10 Haziran 2020 (UTC)

Merhabalar. Sayfanın silinmesiyle ilgili herhangi bir şey yapmadım. Eğer Kafa karıştırıcı şablonunun konma nedenini mesaj atmadan önce okusaydınız sebebini anlardınız. Metin içerisinde Netleştirme Gerekli şablonuyla işaretlenmiş olan cümleyi daha anlamlı ve okunaklı olması açısından düzenleyip şablonu kaldırabilirsiniz. İyi günler dilerim.--Terry1344 (mesaj) 15.40, 10 Haziran 2020 (UTC)
Merhaba, Sn. @Hezareh3vom. Öncelikle Vikipedi'ye katkıda bulunduğunuz için teşekkürler. Bir yetkili değilim ancak, ilgili sayfaya girdiğimde, oluşturduğunuz maddeyi aynı şekilde siz "hızlı silme" şablonu eklemişsiniz. Sanırım yanlışlıkla yaptınız, eğer düzeltmek isterseniz sayfanın en üstündeki "delete" ibaresini kaldırın. Teşekkür ederim, saygılarımla. İyi çalışmalar! --aniladiguzel (mesaj) 18.12, 11 Haziran 2020 (UTC)

Sayfayı sil[kaynağı değiştir]

Bir süpervizörün Wikipedia'dan başka bir dilde başka bir dilde bir sayfayı silmesini istemesi yasal mı? Lütfen kontrol et
https://tr.wikipedia.org/wiki/Alireza_Kohany Hezareh3vom (mesaj) 16.59, 11 Haziran 2020 (UTC)

Ben yetkili değilim. Lütfen yetkili bir kişiyle iletişime geçiniz.--Terry1344 (mesaj) 17.06, 11 Haziran 2020 (UTC)

Bir istek[kaynağı değiştir]

Sevgili Terry1344; Sayfayı kaldırmak ve saklamak için lütfen oylamaya katılın; Benim nedenim çok mantıklı; Çünkü dışarıdan böyle insanlar Türk Wikipedia'nın bağımsızlığını ihlal edemez (Ve mantıklı bir sebep olmadan)...
https://tr.wikipedia.org/wiki/Tart%C4%B1%C5%9Fma:Alireza_Kohany Hezareh3vom (mesaj) 17.30, 11 Haziran 2020 (UTC)

Yetkili olmadığımı daha önce söyledim. Lütfen artık mesaj atmayınız.--Terry1344 (mesaj) 17.32, 11 Haziran 2020 (UTC)

d. ibareleri hakkında[kaynağı değiştir]

Merhaba, Sn. @Terry1344. "d." ibarelerinin kalktığına dair herhangi bir topluluk kararı bulunmamaktadır. Bu kısımdan bakabilirsiniz. Teşekkür ederim. Saygılarımla. İyi çalışmalar! --aniladiguzel (mesaj) 21.31, 12 Haziran 2020 (UTC)

Merhabalar @Aniladiguzel. Vikipedi:Biçem_el_kitabı/Tarihler_ve_sayılar#Doğum_ve_ölüm_tarihleri sayfasında "Doğum ve ölüm tarihlerinin başına d. veya ö. kısaltmaları getirilmez." şeklinde bir açıklama yapılmış. Daha önce bu kısaltmaları tarihlere eklediğim için uyarılmıştım ve bu yüzden tarihlerin yazımı konusunda dikkatli davranmaya ve biçem rehberini esas almaya çalışıyorum. Fakat tekli tarihlerde (sadece doğum ya da ölüm tarihi içeren) de sadece ölüm tarihi bilinip doğum tarihi bilinmezse ek konmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum ki okuyucular için bir kafa karışıklığı olmasın. Nitekim biçem rehberini esas almamız gerekirse kısaltmaların konmaması gerekiyor diye düşünüyorum. İyi çalışmalar.--Terry1344 (mesaj) 21.51, 12 Haziran 2020 (UTC)
Evet, ilgili yönergeyi biliyorum ama neredeyse Vikipedi'deki birçok (özellikle kişi) maddelerinde d. ibaresi kullanılmaktadır. İlgili yönergeye uymayı düşünüyorum ve artık tüm d. ibarelerini kaldıracağım. Teşekkür ederim, Sn. @Terry1344. İyi çalışmalar. Saygılarımla. --aniladiguzel (mesaj) 21.48, 12 Haziran 2020 (UTC)
Size de iyi çalışmalar @Aniladiguzel. İyi günler!--Terry1344 (mesaj) 21.51, 12 Haziran 2020 (UTC)

Bir yıldız da sizin için![kaynağı değiştir]

Team Barnstar Hires.png Ekip Çalışması Yıldızı
Oluşturduğum Maddede bazı eksik kısımları atlatmışım düzenlediğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla - Muhammed Ali 11.51, 22 Haziran 2020 (UTC)

İBP[kaynağı değiştir]

Selamlar Terry. Bu haftanın iş birliği projesinin konusu viki-bağsız maddeler. İlginizi çekebileceğini düşündüm.--Dijkstra·ileti 07.16, 23 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Kindness Barnstar Hires.png
Yeni Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba Terry1344,
Bu haftaki İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Viki bağlantısı olmayan maddelerde iç bağlantı verilmesi konulu projedeki performansınız sonrasında Yeni Katılımcı Yıldızı ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler...NanahuatlEfendim? 06.11, 29 Haziran 2020 (UTC)

İş Birliği Projesi ödülü[kaynağı değiştir]

Silver medal wikiproject.png
İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz!
Merhaba Terry1344,
Bu haftaki İş Birliği Projesi'ne katılımınız için çok teşekkürler. Viki bağlantısı olmayan maddelerde iç bağlantı verilmesi konulu projedeki performansınız sonrasında İş Birliği Projesi Haftanın 2.'si ödülünün sahibi oldunuz. Proje kapsamında verilen ödüllere buradan, bu yılın kazananlarına ve ödül koleksiyonuna ise buradan bakabilirsiniz. Kazandığınız bu ödülü, buradaki şablon yardımıyla kullanıcı sayfanızdaki kişisel koleksiyonunuzda sergileyebilirsiniz. Sonraki haftalarda da katılımınızın devamını umuyorum.
Sevgiler...NanahuatlEfendim? 06.11, 29 Haziran 2020 (UTC)