Konuklu, Ferizli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Konuklu
—  Mahalle  —
Sakarya
Sakarya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sakarya
İlçe Ferizli
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Rakım 31 m (102 ft)
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=257601
 - Toplam 990
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0264
İl plaka kodu
Posta kodu 54110

Konuklu, Sakarya ilinin Ferizli ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski ismi Abdurrezzak KÖYÜ'dür. ismini Bulgaristan'da bulunan aynı ismi taşıyan mahalleden almaktadır. Köyun kurucuları da daha önce bu mahalleden göçüp gelen kişilerdır. Daha sonra mahallenin adı KONUKLU KÖYÜ olarak değiştirilmiştir.Köy birbirine yakın mesafede yapılan evlerin inşa edilmesi ile ilk bakışta küçük bir mahallesi andırmakatadır.Ayrıca köy yüksek rakımda yerleşik şekildedir.Mahallede eğitim diğer köylerden taşıma sistemi ile getirilen öğrenciler ile beraber eğitim öğtretim yapılmaktadır.Mahalleye bir yıl önce inşa edilen baraj ile su toplama sistemine geçilerek kuraklarda sulama yapabilmek için önlem alınmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin mısırı bol fındığı bol olduğu için ne varsa yenilir...ayrıca köy gençleri eskiden kalma CEMALCI oyununu oynamaktadır fakat buda son zamanlarda unutulmuştur. Şimdilerde ise mahallede üç ayak oyunu revaçtadır tozduman göz gözü görmez oyun oynanırken :)

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sakarya iline 30 km, Ferizli ilçesine 10 km uzaklıktadır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

çelik çomak , inek gütmek , düğünlerdeki oyunlar

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 860
1997 879

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genel tarım ürünleri ise mısır, buğday ve fındıktır. Küçük çapta da seracılık ve meyve yetiştiriciliği (ceviz) yapılmaktadır.eve arıcılıkta gelişmektedir. hayvancılık öldügü için mahallenin ileri gelen aileler merkez adapazarı na göç etmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat tayın edılmıs bır doktor ya da ebe bulunmadıgından kullanılmamaktadır. Koye haftada bır (carsamba)gunlerı ılcede gorevlı doktor gelıp muayne hızmetı vermektedır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.Son yıllarda mahallede okuma oranı yükselmiştir mahallesimüzden millet vekili avukat doktor öğretim üyeleri mühendis öğretmen ebe hemşire emniyet müdürleri ve daha başarılarını sayamadığımız birçok önemli kişiler bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]