Kohgiluye ve Buyer Ahmed (eyalet)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
14.55, 28 Eylül 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17650651 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)
Kohgiluye ve Buyer Ahmed Eyaleti
استان کهگیلویه و بویراحمد / Ostān-e Kohgīlūye-o Būyer-Ahmad
Konum
Kohgiluye ve Buyer Ahmed Eyaletinin İran'daki konumu.
Bilgi
Yönetim merkezi:: Yasuc
Alan : 15.504 km²
Nüfus(2006):
 • Nüfus yoğunluğu :
695.099
 44,8/km²
İl sayısı: 7
Zaman dilimi: IRST (UTC+03.30)
  -Yaz (Yaz saati uygulaması): IRST (UTC+04.30)
Diller: Lurca
Farsça (Buyerahmedi lehçesi)

Kohgiluye ve Buyer Ahmed Eyaleti (Farsça: اسبان کهگیلویه و بویراحمد, okunuşu: Ostān-e Kohgīlūye-o Būyer-Ahmad), İran'ın 31 eyaletinden birisidir.

Ülkenin güneybatısında yer alan eyaletin kuzeyinde, Çaharmahal ve Bahtiyari ile İsfahan, doğusunda Fars, güneyinde yine Fars ve Buşehr ve batısında Huzistan eyaletleri bulunur. Yönetim merkezi Yasuc şehridir. 15.563 km² yüzölçümündeki eyaletin nüfusu 720.000'dir. Nüfusun çoğunluğu Lur aşiretlerinden oluşur. Farsça'nın yanı sıra Lurcanın lehçesi olan Buyerahmadi konuşulmaktadır.

Eyaletin arazisi genellikle Zagros Dağları'nın oluşturduğu engebeli bir yapıya sahiptir. En yüksek noktası 4409 m.'lik Dena Dağı zirvesidir. Dena dağı, milli parktır ve gür meşe ormanlarıyla kaplıdır.

Eyaletin yönetim merkezi Yasuc'dan başka diğer önemli şehirleri; Likek, Siseht, Dogonbedan ve Dehdeşt'tir. İdari olarak 7 şehristana ayrılmıştır. Şehristanların eyalet içindeki konumları aşağıda gösterilmiştir.

Harita Haritadaki kısaltması Şehristan
Kohgiluye.PNG
K Kohgiluye şehristanı
G Geçsaran şehristanı
BA Buyer Ahmed şehristanı
B Behmai şehristanı
D Dena şehristanı

Dış bağlantılar