İçeriğe atla

Kazı kazan kartı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kazı kazan sayfasından yönlendirildi)
Bu kazı kazan oyununda bir miktar para kazanmak için oyuncunun parayı kazı kazan alanının altında üç kez bulması gerekir.

Kazı kazan kartı (aynı zamanda kazı kazan, kazı kazan bileti, kazı kazan oyunu, anlık oyun, anlık piyango, lot scrotları veya scritchies olarak da adlandırılır) yarışmalar için tasarlanmış bir karttır. PIN'leri gizlemek için genellikle ince kart veya plastikten yapılır; burada bir veya daha fazla alan, opak bir kaplamanın kazınmasıyla ortaya çıkabilecek gizli bilgiler içerir.

Bazı durumlarda, bir ödülün kazanılıp kazanılmadığını görmek (kart kazanan olsun ya da olmasın) ya da gizli kodu ortaya çıkarmak için çizilebilir alanın tamamının çizilmesi gerekir; sonuç hangi kısımların kazındığına bağlı değildir. Diğer durumlarda, tüm alanların olmasa da bazılarının çizilmesi gerekir; bu, doğru cevaba karşılık gelen alanın çizildiği bir testte veya hangi alanların çizildiğine bağlı olarak kartın kazanıp kaybettiği bazı kumar uygulamalarında geçerli olabilir. Bu durumlarda çok fazla alanın çizilmesi durumunda kart geçersiz hale gelir. Kaybettikten sonra kişi bu kartla kazanıp kazanamayacağını, nasıl ve neyi kazanabileceğini görmek için tüm alanları çizebilir.

Bir kazı kazan oyunu

Kazı kazan kartının kendisi, üzerinde PIN veya HRN (Gizli Yeniden Yükleme Numarası) gibi gizli bilgilerin yazılı olduğu, opak bir maddeyle (genellikle lateks) kaplanmış, kağıt bazlı karttan veya plastikten yapılmıştır. Orijinal kartlar çevreye zarar vermeyen solvent bazlı bir kaplamayla kaplanmıştı. 1980'lerin sonlarında, yapıştırıcı uzmanı Jerome Greenfield, normal aşınmaya karşı dirençli olmasına rağmen nispeten kolay kazınabilen, günümüzde hala kazıyıcılarda kullanılan, güvenli, su bazlı bir kaplama icat etti. Diğer kazıma paneli türleri, lateks panelleri uygulamak için özel ekipmana sahip olmayan üreticiler için üretilmesi kolay teknolojiler olan karalama etiketleri, sıcak damga folyosu veya 'sandviç' etikettir.[1] Kart gövdesine bağlanan serigrafi lateks panellerin aksine, etiketler kart gövdesinden açıkça ayrıdır ve yapıştırılarak uygulanır, bu da onları karmaşık ve hileli manipülasyona açık hale getirir.[2]

Kazı kazan kartının teknolojiyle desteklenen bir başka biçimi de mobil uygulamalar biçiminde çevrimiçi olarak bulunabilir. Genellikle oyun geliştiricileri tarafından programlanırlar ve incelenmek ve yayınlanmak üzere App Store veya Google Play Store gibi uygun uygulama mağazalarında yayınlanırlar.[3]

  1. ^ Haugley, John (25 Ekim 2018). "Manufacturer seeks to make a mint off making scratch off lottery cards". Business Observer Florida (İngilizce). 12 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2024. 
  2. ^ "Scratching the Surface_ White Paper_Recharge Card Security n_page_dec…". 24 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Nisan 2017. 
  3. ^ Stack, Shaun (1 Kasım 2023). "The Best Scratch off Apps for Real Money". Gambling Sites (İngilizce). 12 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2024.