Karaorman Pastası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karaorman Pastası
Alternatif isim Karaorman Keki
Ülke(ler) Almanya
Yaratıcısı Josef Keller[1]
Ana malzemeler Çikolatalı kek, vişne

Karaorman Pastası, Almanya'da 1930'lardan beri yapılan ve zaman içerisinde dünya çapında bir şöhrete kavuşan kremalı geleneksel Alman pastasıdır. Standart malzemeleri; vişne likörüyle ıslatılmış çikolata bisküvileri, vişne, krema ve rendelenmiş çikolata parçacıklarıdır. Kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte Almanya'nın Kara Orman bölgesinden çıktığı düşünülmektedir.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

Pastanın ismiyle ilgili Kara Orman yöresinde üç alternatif teori vardır. İlkine göre pasta kalıbı çikolatalı olduğundan ve üstünde çikolata parçacıkları bulunduğundan kara bir ormanı anımsatır ve bu yüzden bu isim verilmiştir. İkincisine göre pastanın içinde vişne likörü (Kirschwasser) bulunmasından ve bu içeceğin Kara Orman'a ait olmasından dolayı pastaya bu ad verilmiştir. Üçüncü teoriye göre pastanın eski adı olan Schwarzwaldtorte'nin Schweiz (İsviçre) kelimesinden türemiş ve oraya ait olduğudur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Black Forest Cake History and Recipe, Schwarzwälderkirschtorte, Whats Cooking America". whatscookingamerica.net. 11 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2017.  (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]