Kara Kule: Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kara Kule: Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr
Yazarı Stephen King
Orijinal ismi The Dark Tower: The Wind Through the Keyhole
Ülke ABD
Özgün dili İngilizce
Konu(lar) Fantastik
Korku
Bilim kurgu
Western
Türü Roman
Önceki eser Kara Kule VII: Kule

Kara Kule: Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr, Stephen King tarafından yazılan Kara Kule serisinin sekizinci kitabıdır. Kronolojik olarak dördüncü ve beşinci kitaplar arasında geçen kitap 2012 yılında piyasaya çıkmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Roland ve arkadaşları, ışın demetine doğru süren yolculuklarında yeri göğü birbirine katan, ağaçları köklerinden söken bir fırtınaya yakalanırlar. Fırtınadan korunmak için sığındıkları yerde, Roland yanındakilere iki garip öykü anlatır ve böylelikle bin bir sıkıntı içinde geçen gençliğine ışık tutar. Annesini öldürmenin vicdan azabıyla yaşayan Roland’ı babası son katliamı soruşturması için çiftliğe yollar. Genç silahşor, kanlı çizme izleri ve hayvanların pençeleriyle parçalanmış asillerle karşılaşınca, bu korkunç kıyımın sürekli şekil değiştiren büyücünün marifeti olduğunu anlar. Olaylara tanık olan hayatta tek kişi kalmıştır.

Billy Streeter adındaki bu cesur çocuk korku içinde yaşamaktadır. Roland çocuğu korkularından arındırmaya çalışır. Geceleri uyumadan önce ona, annesinin kendisine okuduğu “Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr” öyküsünü anlatır. Ve ona şunu söyler: “Bunun gibi öyküler bizlerle birlikte yaşar.” Kara Kule serisi hayranları roman içinde roman olan bu öyküde Roland ve ka-tet’inin kentten ayrılıp Calla Bryn Sturgis sınırlarına ulaşana dek aradan geçen zaman içinde başlarına gelenlere ve Orta Dünya’nın son silahşoru Roland Deschain’in gençlik ve yaşlılık yıllarına tanıklık edecekler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]