Mesembryanthemum tortuosum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Kanna sayfasından yönlendirildi)
Kanna
Sceletium tortuosum 01102003 Afrique du sud 2.JPG
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots
(İki çenekliler)
Klad Core eudicots
Takım: Caryophyllales
Familya: Aizoaceae
Cins: Sceletium
Tür: S. tortuosum
Sceletium tortuosum
(L.) N.E. Brown
Sinonimler
  • Sceletium compactum L. Bolus
  • Sceletium framesii L. Bolus
  • Sceletium joubertii L. Bolus

Kanna (Sceletium tortuosum), Aizoaceae familyasından, Afrika'nın güneyindeki yarı çöl bölgelerde yetişen ender bir etli (sukkulent) bitki türü.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrikalı yerliler tarafından tarih öncesi zamanlardan beri ruh halini geliştirici olarak kullanılmıştır. Ek olarak iştah kapatıcı ve fiziksel-zihinsel dayanıklılığı artırıcı olarak çobanlar ve avcılar tarafından kurak bölgelerdeki uzun mesafe yürüyüşlerinde kullanılmıştır.

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ilımlı bir zindelik ve öfori duygusu (kendini mutlu, keyifli ve coşkulu hissetme) verir. Benzersiz özelliği çoğu insanın yaşadığı alışılmış zihinsel gerginliği gevşeterek enerjiyi salıp serbest bırakmasıdır. Kannanın aynı anda hem gevşeme hem de olumlu ruh halini uyarmaya sebep olarak duygusal dengeyi sağlayıcı eşsiz bir kabiliyeti vardır.

Toplum içinde rahatlatır, sempati yaratır, sosyal kaynaşma sağlar. Sıkılgan ve çekingenlik hissini azaltır.

Kullanım alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Moral bozukluğu, stres, depresyon ve asabiyete iyi gelir. Sigara, içki gibi alışkanlıklardan kurtulmada etkilidir. Nikotin veya diğer bağımlılık yapan maddelere karşı oluşan şiddetli arzu ve özlemi azaltır. Aynı zamanda bu maddeleri bırakınca oluşan etkileri küçültür. Bunu bu tip kişilerde ciddi oranda düşen serotonin seviyesini yükselterek gerçekleştirir. Diğer kullanım alanları: sosyal fobi, dikkat eksikliği bozukluğu, hiper aktivite, bipolar ve obsessif kompulsif bozukluk.

Etki mekanizması[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanna, mesembrin adlı bir madde içerir. Mesembrin güçlü bir serotonin gerialım inhibitörüdür, bu şekilde vücutta doğal olarak üretilen nörokimyasal seviyelerini dengeleyerek mutluluk-keyif hissine imkân verir ve stresle başa çıkmaya yardım eder.

Vücudumuzdaki serotonin seviyesi yaşanan olaylar ve sıkıntılar, muhtelif maddelerin kullanımına bağlı azalır; sağlık ve ruhsal durumlara göre düşer.

Nörokimyasal seviyeleri normalleşmezse sinirli, tahammülsüz, kederli ve sıkıntılı olma eğilimindedir. Bu durum hayata bakış açımızı kaybettirip ilişkilerin, iş ve kişisel takdirin yozlaşmasına hatta intihar düşüncesine sebep olabilir.

Kanna hayatın baskılarıyla başa çıkmaya yardımcı olur ve nihayetinde daha az stresli, daha mutlu hisstemeyi sağlayarak yaşamımızı bir armağan gibi ele alabileceğimiz şekilde bizim psikolojimizi düzenler, böylece hayatı yeni bir bakışla yaşama fırsatı verir.

Yan etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Herhangi bir yan etkisi yoktur, bağımlılık yapmaz. Antidepresanlarla ve MAO inhibitörleriyle birlikte kullanılmamalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]