Kızkayası, Turhal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kızkayası
—  Köy  —
Tokat
Tokat
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Turhal
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 542
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0356
İl plaka kodu
Posta kodu 60300
İnternet sitesi: [2]

Kızkayası, Tokat ilinin Turhal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1864 yılında büyük Çerkes sürgününde Kuzey kafkasya bölgesinden gelen Çerkesler Tokat'ın Turhal ilçesinin bugünkü ismiyle, Kızkayası köyüne yerleşiyorlar, o dönemde Aşağı Kızkayası bölgesinin bataklık olduğu ve bu yüzden özellikle Çerkes çocukları başta olmak üzere, her gün onlarca Çerkes insanı bataklıktan kaynaklanan sıtma tifo vs benzeri hastalıklardan dolayı, hayatlarını kaybetmeye başlayınca, Çerkes büyükleri Kızkayası adı ile bilinen köyün yukarı dağlık bölgesine yerleşmeye karar veriyorlar.O dönemde köy diye bir yer yoktu, Çerkesler'in gelmesi ile bir köy oluşturuluyor, dağlık bölgeye yerleşen bir avuç Ubıh, Abzah, ve Kumugh kökenli Kuzey kafkasya'lı aileler yaşamlarını sürdürmeye devam etmişlerdir. Yemen savaşı sırasında köyden 50'ye yakın Çerkes gencinin Yemen'e gittiği ve daha sonra sadece birkaç kişinin döndüğü biliniyor. Bugün köyde birkaç hane Çerkes ailesi yaşıyor, diğer genç nüfus ve aileleri büyük şehirlerde hayatlarını sürdürüyorlar.Aşağı Kızkayası köyü ve Zantu mahallesi Kürt kökenli ailelerden oluşuyor, onların yaklaşık Çerkesler'den 50 yıl kadar sonra geldikleri biliniyor, bugün artık Kürt kökenli aileler en fazla nüfusa sahip olarak hayatlarını sürdürüyorlar. Kızkayası köyü yukarı Kızkayası, aşağı kızkayası ve Zantu mahallesi olarak üçe ayrılmaktadır,ancak zantu mezrası yerel halk arasında ayrı bir köy gibi görülmektedir, fakat kayıtlarda üç bölgede kızkayası olarak bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy üç mahalle olup kürt ve çerkesler yaşar.Aşağı kızkayası yukarı kızkayası ve zantu mahallesi olmak üzere üç mahallesi vardır.Halkı son derece ülkesine bağlı çağdaş ve milliyetçidir.Anadolu kültürü hakimdir.Kültür kaynaşmasının en güzel örneklerinin yaşandığı bir köydür. Kara bakla dolması yarmalı düğün çorbası meşhurdur

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 48 km, Turhal ilçesine 4 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 542
1997 488

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]