Jang Geum

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Jang-geum sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güney Kore TV dizisi için Dae Jang Geum sayfasına bakınız.

Jang Geum (Hangul: 장금, Hanja: 長今, Jang-geum, Changgeum, d. 1496 ö 16. yüzyıl Kore tarihinin ilk kadın Kraliyet Hekimi'dir.

Her ne kadar ayrıntıları belirsiz ve yüzeysel olsa da Joseon Hanedanlığı'nın Vakayinamesi 'nde yedi kez bahsedilmektedir. Bununla beraber, Kral Jungjong'un Jang Geum'nın tıbbi bilgisinden memnun kaldığı ve ona, kraliyet ailesinin üyelerinin bakımını verecek kadar güvendiği bilinmektedir. Bundan sonra, Jang Geum, sarayın üçüncü en yüksek rütbeli memuru haline gelmiştir ve isminin önüne eklenen (Korece'de "büyük" anlamına gelen) Dae unvanını almıştır. Hakkında TRT'de yayınlanan Saraydaki Mücevher isimli dizi ve Yumurcak Tv'de yayınlanan Jang Geum'un Rüyası isimli anime seri yapılmıştır.

Jang Geum (1500'lerin ilk yarısı), Kore tarihinin krala şahsen hizmet veren tek kadın doktoru.

Joseon (Çosun) Hanedanı Vakayinamelerinde yedi kez adı geçiyor.

Jang Geum, saraydaki üçüncü en yetkili görevli oldu ve kendisine 'Dae' (büyük) unvanı verildi.

Kral Jungjong dönemindeki vakayinamelerde, kendisine 1515 ile 1544 yılları arasında yedi kez atıfta bulunuluyor.

Bu atıfların kısaca özetleri şöyle;

  1. Mart-Nisan 1515 : Kralın ikinci eşinin doğum nedeniyle ölümü sonrası tüm kraliyet doktorlarının (Jang Geum dahil) cezalandırılmasına karar verildi. Kral Jungjong bunu reddeti ve şöyle dedi : Jang Geum, saray hanımlarının güvenli doğum yapması konusunda önemli rol oynadı, bugüne kadar bundan dolayı onu ödüllendirmedim. Şimdi siz benden kraliçe öldü diye onu cezalandırmamı istiyorsunuz, fakat şimdiye kadar onu ödüllendirmediğim gibi şimdi de cezalandırmayacağım, bu kadarı yeterli.
  2. 1524 : Dae Jang Geum saraydaki diğer tüm kadın doktorlardan daha iyi. Bu nedenle krala bakması için görevlendirildi.
  3. 1533 : Kral sağlığı üzerine şöyle dedi : Birkaç ay süren hastalıktan kurtuldum. Kraliyet doktorları ödülü hakettiler. İki kadın doktor Jang-Geum ve Kye-Geum, 15 çuval pirinç, 15 çuval fasulye ve 10 elbiseyle ödüllendirilsin.
  4. 29 Ocak 1544 : Bu atıfta kral kendi soğuk algınlığından bahsediyor ve buna çözüm bulmalarını iki kraliyet doktoru ve en yüksek kadın doktor Dae Jang-Geum'a ilettiğini söylüyor.
  5. 9 Subat 1544 : Kralın, Dae Jang-Geum'u soğuk algınlığını giderdiği için ödüllendirdiği yazıyor.
  6. 25 Ekim 1544 : İmparatorluk bakanı ile Jang-Geum arasında kralın sağlığıyla ilgili konuşmada Jang-Geum'un şunları söylediği yazıyor: Kral dün, gece yarısı uyudu ve şafakta da bir süre uyudu. Ancak şimdi idrarını yaptı, fakat üç günden fazla zamandır kabız.
  7. 26 Ekim 1544 : Kral şöyle dedi : Hala kabızım. Nasıl tedavi edileceği tartışma konusu. Durumumla ilgili her şeyi kadın doktor (Dae Jang-Geum) biliyor. Bundan sonra Jang-Geum kralın durumu için çözüm önerisini bakanlara açıkladı.

29 Ekim 1544 tarihli kayıtta kralın iyileştiği ve bütün tıp görevlilerini tatille ödüllendirdiği söyleniyor. (Kral bundan 17 gün sonra 15 Kasım 1544'de aniden öldü.)

Bu tarih, vakayinamelerde Jang-Geum'a atıfta bulunulan son tarih oluyor. Bundan sonra Jang-Geum'a ne olduğu bilinmiyor.

Bunun dışında Joseon Kore Tıp Görevlileri Kitabında da Jang -Geum'nin adı geçiyor. Buradaki kayıtta Jang-Geum'nin aile kökenlerinin bilinmediği ve kralın ona, hastalıkları iyileştirmede yiyecekleri kullandığı için güvendiği yazıyor