Imitation of Life (film, 1934)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Imitation of Life , John M. Stahl tarafından yönetilen 1934 yapımı Amerikan dram filmidir. William Hurlbut'un Fannie Hurst'ün 1933'te yayınlanan aynı adlı romanına dayanan senaryosu, Preston Sturges ve Finley Peter Dunne'ın da aralarında bulunduğu sekiz ek yazar tarafından desteklenerek yazıldı. [1] Filmde Claudette Colbert, Louise Beavers, Warren William, Rochelle Hudson ve Fredi Washington rol alıyor.

Film ilk olarak 26 Kasım 1934'te Universal Pictures tarafından piyasaya sürüldü ve daha sonra 1936'da yeniden yayınlandı. Douglas Sirk tarafından yönetilen 1959 tarihli aynı isimle yeniden çevrimi de vardır.

2005 yılında, Imitation of Life, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi'nde "kültürel, tarihsel veya estetik açıdan önemli" kabul edilerek korunmak üzere seçildi. [2] [3] Ayrıca 2007 yılında Time tarafından "Yarış Üzerine En Önemli 25 Film"den biri olarak seçilmiştir. [4] Film, 7. Akademi Ödülleri'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen Yardımcısı ve En İyi Ses, Kayıt dallarında aday gösterildi.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]