II. Petar Petrović-Njegoš

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
II. Petar Petrović-Njegoš
Петар II Петровић Његош
Petar II Petrovic-Njegos.jpg
Karadağ Prensi-Piskoposu
Hüküm süresi 1830-1851
Önce gelen I. Petar Petrović-Njegoš
Sonra gelen I. Danilo Petrović-Njegoš
Hanedan Petrovic-Njegoš Hanedanı
Doğum 13 Kasım 1813
Njegoš
Ölüm 31 Ekim 1851 (37 yaşında)
Çetine
Dini Sırp Ortodoks Hristiyan

II. Petar Petrović-Njegoš, (Sırpça: Петар II Петровић Његош; 13 Kasım 1813, Njegoš - 31 Ekim 1851, Çetine), 1830-51 arasında Karadağ prens-piskoposu (vladika).

Amcası I. Petar'ın ardından tahta geçince, vaftiz adı olan Rado yerine Petar adını aldı. Teokratik bir sistemle yönetilen Karadağ geleneği gereğince, 1833'te piskopos olarak takdis edildi. Hükümdarlığı sırasında Rus çarı I. Nikolay'ın mali desteğiyle çeşitli reformlar yaptı, okullar açtı, jandarma örgütünü kurdu ve başkent Çetine'de (Cetinje) Karadağ'daki ilk basımevini kurdu. Ayrıva Radoniç ailesinin elinde olan sivil valilik makamını kaldırarak ve yerel beylerin gücünü 12 beyden oluşan, kendi denetimi altında Çetine'de toplanan, hem yasama, hem de yargı gücünü elinde bulunduran bir senatoya devrederek yönetimini güçlendirdi.

İtalya ve Avusturya ile ilişkilerini iyi tutmakla birlikte, Rusya'nın da kışkırtmasıyla, Osmanlılar'a karşı düşmanca bir siyaset izledi. Petar, 1838 yılında, sınırlarını genişletmek ve Osmanlı Devleti'nden intikam almak için o bölgede yaşayan reayayı ikna ederek isyan ettirdi. Karadağlılar, Osmanlı Devleti'nin elinde bulunan Podgorica'ya ve İşboz'a saldırdı. Ayrıca Bosna'ya gönderdiği Karadağlılar, Osmanlı cizyedârını öldürerek birçok hayvanı gasp ettiler. Grahova'daki halkın tepkisine Petar'ın destek vermesiyle, gasp, isyana dönüştü. Bu isyan, 1838 yılında Osmanlı kuvvetlerinin Hersek sancakbeyi önderliğinde Karadağ'a girmesiyle sonuçlandı ve isyan bastırıldı.

Kotor'un Campo Formio Antlaşmasıyla Avusturya'ya verilmesinden sonra Adriyatik'le bağlantısı kesilen Karadağ'ın, denize ulaşması için 1832'de İşkodra Gölü'ndeki Zabljak'ı (Zabljak Crnojevica) aldı. Onun döneminde Karadağ'da ilk defa bir Rus Çarı (I. Nikolay) "Karadağlıların Hükümdarı" unvanını aldı.[1]

Aydın bir hükümdar ve cesur bir asker olmanın yanı sıra bir şair olarak da tanınan Petar'ın başlıca şiirleri "Mikrokozmun Işığını", "Sahte Çar Küçük Stefan" ve "Dağ Çelengi"dir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dini unvanlar
Önce gelen:
I. Petar Petrović-Njegoš
Karadağ Prensi-Piskoposu
1830-1851
Sonra gelen:
I. Danilo Petrović-Njegoš