Hiperspektral Görüntüleme

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Hiperspektral Görüntüleme, diğer spektral görüntülemeler gibi bilgiyi toplar ve Elektromanyetik tayf'da işlemden geçirir. Ama insan gözünün 3 bantta (kırmızı, yeşil ve mavi) algılayabildiği görünür ışıktan başka, spektal (tayfsal) görüntüleme, tayfı birçok banda ayırır. Görüntüyü birçok banda ayıran bu teknik sayesinde, resimlerde çıplak gözle görünenden çok öte şeyleri de kavrayabilme fırsatına sahip oluruz.

Mühendisler, tarım, maden, fizik ve gözlem gibi konularda uygulama kabiliyetlerini artırabilmek için algılayıcı (sensör) ve işleme sitemleri inşa ederler. Bunlardan biri olan Hiperspektral algılayıcılar Elektromanyetik tayf'ın geniş bir bölümünü kullanarak cisimlere bakar. Bazı belirli nesneler Elektromanyetik tayf boyunca kendilerine özgü bir tür "parmak izi" bırakırlar. Bu parmak izleri spektral (ya da tayfsal) imzalar olarak bilinirler ve görüntüsü işlenen nesnenin barındırdığı maddeleri tanımlayabilir. Örneğin, petrolün spektral imzası, maden bilimcilerine yeni petrol sahaları bulmalarında yardımcı olur.

Uygulama Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Havadaki renksiz gazların Hiperspektral Görüntüleme ile gözlenebilmesi

Hiperspektral Görüntülemenin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Esasen madencilik ve yer bilimleri için geliştirilmiş olsa bile, çevre-bilimden çeşitli alanlarda (Tarım, Kimya, Astronomi ...vb) gözlemciliğe kadar birçok uygulama alanı vardır. Örneğin;

  • Madencilik için, spektral imzalarla birçok yer altı kaynağının tespit edilip kullanılmasında,
  • Tarımda, hasat zamanı oluşabilecek olası hastalık ve ziyanları önlemede,
  • Askeri alanda, termal kızılötesi hiperspektral görüntülemede,
  • Astronomide, uzak gezegen, meteor, yıldız ve bulutsu gibi gök cisimlerinde bulunan maddelerin belirlenmesinde,
  • Kimyasal alanda, havadaki renksiz ve kokusuz olan zararlı maddelerin tespitinde (özellikle kimyasal savaşlarda önemli olur),
  • Çevresel konularda, fabrika ve yük gemilerinden sızan zehirli atıkların tespitinde kullanılabilir.

Avantajları ve dezavantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hiperspektral Görüntülemenin avantajı yukarıda da yazıldığı gibi, çok geniş bir tayftan görüntüleme yaptığı için, nesnelerin ve iç yapılarının kavranmasında çok yardımcı olurlar.

Dezavantajları ise, çok pahallı olması ve çok karmaşık işlem süreçleri içermesidir.

Harici Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]