Heike monogatari

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Heike monogatari (Japonca: 平家物語, Türkçe: Heike'nin Öyküsü), ortaçağ Japon kahramanlık destanı. Sayısız oyun, şiir ve öyküye kaynaklık eden yapıt, Japon edebiyatında İlyada destanının Batı edebiyatındaki yerine eş bir konumdadır.

1190-1221 arasında dilden dile dolaşan geleneksel öykü ve şiirlerin, adı bilinmeyen bir yazar tarafından, yaklaşık 1240'ta tek bir epik şiir biçiminde bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Destan biva (kısa saplı Japon lavtası) eşliğinde şarkı olarak söylenmek üzere manzum düzyazı biçiminde yazılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Konusunu, Taira (Heike) ve Minamoto (Genci) aileleri arasında yıllarca süren iç savaş oluşturur. Japonya'nın en ünlü efsane kahramanı Minamoto Yoşitsune'nin savaşlarıyla aristokrat samurai savaşçılarının kahramanlıkları da destanda anlatılır. Öykünün ana teması, Taira Ailesinin trajik çöküşüdür.

Bir çanın çalışıyla, karamsar bir havada başlayan destan, saraydaki soyluların ve birçok savaşçının yanı sıra yedi yaşındaki imparatorun da boğulduğu, Taira ailesinin çöküşünü ilan eden Dannoura Deniz Savaşı'yla (1185) sürer. Ardından, imparatorun annesinin daha sonraki yaşamını anlatır; destanın sonunda, imparatoriçe uzak bir manastırda ölürken, başlangıçta olduğu gibi gene çanlar çalar. Destanın tümüne, insanların değişken yazgısı karşısında duylan Budist bir şüphecilik egemendir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]