Grand Prismatik Springs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Grand Prismatic Spring
Grand Prismatic Spring and Midway Geyser Basin from above.jpg
Konum
Ülke Amerika Birleşik DevletleriABD
Eyalet Wyoming
Bölge Yellowstone Ulusal Parkı
Koordinat 44°31′30″N 110°50′17″W
Jeolojik Özellikler
Rakım 2.200 metre (7270 ft)
Türü Kaplıca
Su boşaltımı Dakikada 2.100 litre(560 Amerikan Galonu)
Sıcaklık 70 °C (160 °F)
Derinlik 50 metre (160ft)

Grand Prismatik Springs Yellowstone Ulusal Parkı'nda bulunan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük, Dünya'nın ise en büyük üçüncü kaplıcasıdır,[1] Yeni Zelanda'daki Pan Gölü ve Dominika'daki Boiling Gölü'nden sonra.

Grand Prismatik Springs 1871'deki Hayden Geological Survey jeologlar tarafından incelendiğinde ünlenmiştir. Kaplıcada mavi, yeşil, sarı, turuncu, altın sarısı, kırmızı ve kahverengi renkler bulunur. Bu renkler prizmadan geçen ışığın oluşturduğu gökkuşağını anımsattığı için, kaplıcaya bu isim verilmiştir.[2]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaplıca hakkındaki ilk bilgiler Avrupalı kaşifler ve araştırmacılar tarafından kaydedilmiştir. 1839'da bir grup kürk avcısı tarafından "Boiling Lake" (Türkçe Kaynar Göl) olarak not edilmiş ve çapı 90 metre olarak ölçülmüştür. .[3] 1870'te Washburn Expedition tarafından keşif serferi düzenlenmiştir.

Renkler ve oluşumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözalıcı rekler mineralce zengin suda bakterilerin ürettiği pigmentler tarafından oluştuğu anlaşılmıştır. Bakteriler yeşilden kırmızıya farklı renklerde pigmentler üretmektedir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Steam Explosions, Earthquakes, and Volcanic Eruptions—What's in Yellowstone's Future?". U.S. Geological Survey. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ [1] Origin of name
  3. ^ ""The Fire Hole": Era of the American Fur Company, 1833-1840". Colter's Hell & Jackson's Hole. National park Service.