Glina katliamı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Katliamdan önce çekilmiş resim: Ustaşaların cebren ve hile ile Glina kilisesine sokulduğu ve Katolik yapıldığı Sırp köylüler vaftiz teknesinin önünde duruyor

Glina katliamı, 1941 yılının Ağustos ayında, yüzlerce Sırp'ın Hırvatistan'ın Glina şehrinde Hırvat faşist Ustaşa'lar (devrimci hareket üyeleri) tarafından öldürülmeleri olayıdır. Bu katliam II. Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya'da meydana gelen en büyük toplu cinayetlerden biridir. Bu katliam Nazi Almanyası'nın Yugoslavya işgalinden birkaç ay sonra gerçekleşti.

Nazi işgalinden kısa bir süre sonra Ante Paveliç liderliğindeki Ustaşalar, Adolf Hitler'in desteğiyle tüm Bosna-Hersek ve Sırbistan'ın bir kısmının da dahil olduğu Nazi Almanya yanlısı Hırvatistan Bağımsız Devleti hükümeti kurdular. Paveliç Sırplara karşı şiddetli bir ırkçı politika benimsemiştir. Doglavnik Mile Budak bu durumu "Sırpların üçte biri öldürülmeli, üçte biri Katolik olmaya zorlanmalı, diğer üçte birisi ise Sırbistan'a sürülmesi gerekiyor" şeklinde özetlemiştir.

NDH'nin kuruluşundan sonra 10-11 Mayıs 1941 tarihlerinde Ustaşalar, Glina'daki Sırp erkeklerinden çoğunu öldürdüler. 29 Temmuz-3 Ağustos tarihinde ise Ustaşalar, Glina kilisesinde başka bir katliam gerçekleştirdiler. Donja Blatuša, Čemernica, Donja Pješćanica, Kozarac, Crevarska Strana i Brnjavac Bović köylerinde yaşayan 1.564 Sırp köylü, Hırvatların tüm vaatlerine inanıp Glina Ortodoks Kilisesi'nde toplandı. Ancak bütün köylüler vaftiz ile Katolik olmuşsa da aynı kilisede öldürüldüler. Bu vahşi kıyımda bir tek Ljuban Jednak hayatta kaldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]