Gavurdağları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gavur Dağı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gavur Dağları Anadolu’nun çeşitli yerlerindeki dağlara verilen isim. En önemlileri Adana Gavur Dağı ve Erzurum Gavur Dağı’dır.

Adana Gavur Dağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana Gâvur Dağı, Çukurova'nın doğusunda, Çukurova ile Antep Ovası ve Hatay'ı ayıran dağ silsilesi.

Dağın gerçek adı yabancı bir isim olduğu için bu ismi söyleyemeyen yöre halkınca Gavur Dağı denmiştir. Bu isim yaklaşık 1000 yıldır kullanılır.[1] Buradaki "gavur" sözcüğü yaygın olarak bilinen şeklinden çok Arap coğrafyacılarının pek sık kullandığı ve "tepeler arasında basık arazi" anlamına gelen "gavr", "al-gavr" sözcüğü ile ilgili [2] Cumhuriyet döneminde adı Nur Dağları olarak değiştirildi. Adana-Maraş yolunun aştığı Gâvur Dağı Geçidi ve Bahçe yakınında demiryolunun geçtiği Gâvur Dağı Tüneli sebebiyle eski ad halen kullanılmaktadır. Gavur Dağındaki göçerler Cumhuriyetin ilk yıllarında Osmaniye’nin Karaçay, Gebeli, Haraz ve Karacalar mahallelerine yerleşmişlerdir. Yaz gelince bu insanlar bugün hala Gavur Dağındaki yaylara göçerler. En yüksek tepesi 2259 metredir. Bu dağların güneyinde ve devamında Antakya’nın güneybatısında Asi Nehrinin denize döküldüğü yere kadar uzanan dağlar ise Nur Dağlarıdır.

Erzurum Gavur Dağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum Gavur Dağı ise Erzurum Ovasının kuzeyindedir. Fırat Nehri bu bölgeden doğar. Dumludağı olarak da bilinen bu dağın en yüksek tepesi Dumludağ 3236 metredir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Osman YILDIRIM, Osmaniye, Düziçi
  2. ^ Akif GÜNGÖR, Adana