Głogów Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 51°40′14″K 16°5′34″D / 51.67056°K 16.09278°D / 51.67056; 16.09278

Głogów Savaşı
Tarih 14 Ağustos, 1109
Bölge Głogów, Polonya
Sonuç Polonya zaferi
Taraflar
Polonya Krallığı Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu
Komutanlar ve liderler
III. Bolesław Wrymouth V. Heinrich
Savaşta Alman esiri olarak yok edilen Głogów'lu çocuklara anıt.
Savaşta Alman esiri olarak yok edilen Głogów'lu çocuklara anıt.

Głogów Savaşı, (Lehçe: Obrona Głogowa, Głogów Savunması) 14 Ağustos, 1109 tarihinde Polonya Krallığı (1025-1385) ile Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu arasında yapıldı. Polonya tarihinde en iyi bilinen tarih yazarlarından biri olan Gallus Anonymous tarafından kaydedildi. İmparatorluk kuvvetleri Almanya Kralı V. Heinrich (Kutsal Roma İmparatoru)komutası altındayken, Polonya kuvvetleri II. Bolesław (Wrymouth) tarafından yönetiliyordu. Bolesław galip oldu.

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

1107 yılında Bolesław, üvey ağabeyi ve yardımcı komutan Zbigniew'u kovmuştu. Zbigniew V. Heinrich'den yardım arıyordu ve Bolesław 1108 yılında Bohemya'ya sefer düzenlemiş olduğunda Svatopluk Dükü ve İmparatorun Polonya seferine katıldı.

V. Heinrich ve ordusu sınırı geçti ve 8 Eylül günü Głogów'a yaklaştı. Kasaba yakınında mevzilenmiş Polonya ordusunu yendiler. Bolesław'un şehirde olduğunu bilerek Heinrich, Głogów'un vatandaşlarına krallarını teslim etmeleri için beş günlük bir ateşkeş vermeye karar verdi. Heinrich, Głogów vatandaşlarına ateşkesin bir garantisi olarak çocuklarını rehin olarak vermelerini önerdi ve Polonya kralının cevabı her ne olursa olsun çocukları canlı olarak geri vereceğine dair söz verdi.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bolesław, şehri teslim etmeye niyetli değildi. Beş günün bitiminden sonra Heinrich, sözünde durmadı ve çocukları kuşatma makinalarına bağladı. Głogów'luların kendi evlatlarına ateş etmeyeceklerini ve Polonya yerleşimlerini fethetmesine izin vereceklerini umuyordu.

Sonuçta Heinrich'in çocuklar üzerindeki gaddarlığı Głogów'u savunanların kararlarını güçlendirdi. İmparatorluk ordularının pek çok saldırısı geri püskürtüldü. Başarısız savaş ve Svatopluk Dükünün cinayete kurban gitmesinin birkaç gün sonrası Heinrich, kuşatmayı kaldırmaya ve güneye gitmeye zorlandı. Onun seferi Bolesław'ın Hundsfeld Savaşı'ndaki zaferiyle sonlanıyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]