Gölbent, Seydikemer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Gölbent, Fethiye sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gölbent
Ülke  Türkiye
İl Muğla
İlçe Seydikemer
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 1,422
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0252
İl plaka kodu 48
Posta kodu 48300

Gölbent, Muğla ilinin Seydikemer ilçesine bağlı bir mahalledir.

2012 yılına kadar Fethiye ilçesine bağlı bir köyken, 2012 yılında Muğla'nın büyükşehir olmasıyla Seydikemer ilçesine bağlı bir mahalle statüsünü almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyü adının nereden geldiği ile ilgili iki tane söylenti vardır. Birincisi, köy etrafındaki tepelerden dolayı tam çukur içinde kalmıs olması ve eskiden mahallenin bulunduğu yerin bir göl olmasından dolayıdır. Diğeri ise, halk arasında yaygın olan Gülmet'dir. Bu da, mahallede bir zamanlar gül yetiştirildiği ve gülün güzel kokusundan dolayı Gülmet'in geldiği söylenir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Muğla iline 190 km, Fethiye ilçesine 55 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 1284
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi eskiden tütüncülüğe dayanıyordu. Tütün ekimi eskiye göre yok denecek kadar azalmıştır. Artık seracılık yaygındır. gölbent mahallesinde hayvancılık çok yaygın değildir . Köylülerin kendilerine ait inekleri kurbanlıkları vardır. çevre dağlık köylerde hayvancılık yaygındır. Son yıllarda seracılık asıl geçim kaynağı haline gelmiştir. Halkın Ekenomik durumu iyi denilebilecek bir seviyededir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Eşen Belediyesine 7 km uzaklıktadır. Eşen de ayrıca ilköğretim okulu ,lise, sağlık ocağı , tüm işlemlerin yapıldığı PTT, Tarım Kredi kooperatifi bulunmaktadır. Eşen de hafta da 2 gün pazar kurulmaktadır. Elektronik- iletişim tekstil, gıda, giyim , hırdavat, vs... mağazaları bulunmaktadır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]