Flapjack (dizi, 2008)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flapjack
FormatTelevizyon çizgi dizisi
TürMacera
Fantezi
Absürt komedi
Kara mizah
Proje tasarımcısıThurop Van Orman
YönetmenThurop Van Orman
Yaratıcı yönetmen(ler)J. G. Quintel (1-2. sezon)
John Infantino (2-3. sezon)
Seslendiren(ler)Thurop Van Orman
Brian Doyle-Murray
Roz Ryan
Jeff Bennett
Steve Little
S. Scott Bullock
Kevin Michael Richardson
Billy West
Açılış müziği"The Misadventures of Flapjack" (Thurop Van Orman & Dan Cantrell tarafından yazıldı)
BesteciDan Cantrell
Ülke ABD
Diliİngilizce
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı46 (90 parça) (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcıThurop Van Orman
Brian A. Miller
Cartoon Network İçin:
Jeff Prezenkowski (1-2. sezon)
Curtis Lelash (2-3. sezon)
YapımcıPernelle Hayes
KurgucuRobert Gibis
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketiCartoon Network Studios
Dağıtımcı firmaWarner Bros. Television Distribution
Yayın bilgileri
KanalCartoon Network
Yayın tarihiABD:
5 Haziran 2008 - 31 Ağustos 2010
Türkiye:
1 Mayıs 2010 - Bilinmiyor
DurumuSona erdi.
Dış bağlantılar

Flapjack, (diğer adıyla The Marvelous Misadventures of Flapjack, Türkçe adıyla Kulakjack) Thurop Van Orman (daha önceden Kamp Lazlo ve The Grim Adventures of Billy & Mandy serilerinde çalışmıştır) tarafından Cartoon Network için yapılmış Amerikan çizgi dizisidir. İlk gösterimini ABD'de 5 Haziran 2008 tarihinde Cartoon Network'te yapmıştır. Türkiye'de ise 2 Nisan 2010 tarihinde TNT'de yayına girmiş, 1 Mayıs 2010'da ise Cartoon Network'te yayına girmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Flapjack, Bubbie adında bir konuşan balinanın büyüttüğü iyi ve normal bir çocuktur. O, Kaptan Yosun adında bir korsan ikisini kurtarana dek huzurlu yaşam sürdürüyordu ancak Kaptan Yosun Flapjack'e şekerden yapılmış Şeker Adası adında bir yer söyler. Maceraperest kaptan hayatına özenen Flapjack, Kaptan Yosun ve Bubbie şeker ve Şeker Adası'nı ararken kendilerini garip durumlar talihsizliklerin içinde bulurlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Flapjack: (seslendiren Elif Erdal) Heyecanlı, macera sever çocuk, konuşan balina Bubbie tarafından bulunmuş ve büyütülmüştür. Flapjack, çok saf ve tehlikeden habersizdir,[1] tehlikeli durumlara kolaylıkla yakalanır. Flapjack, son derece arkadaş canlısı biridir ve sık sık biri dostluğuna uymazsa üzülür. Kaptan Yosun'un macera günleri hikâyelerine inanır, Yosun'u rol modeli alarak gerçek bir maceracı olmayı ister. Flapjack, Fırtına Limanı{'}}ndaki herkesin bir dostu olduğuna inanır ve sık sık herkesi çeşitli adlarla çağırır ve hakaretleri övgü sanır, ama insanlar sık sık (en çok da Yosun) onun zihinsel problemleri olduğunu düşünür. Kaptan Yosun'u takdir eder ve onu iyi bir arkadaş olarak görse de Yosun onu kandırıp kullandığı anlar olmuştur. Onun sloganı "Macera!"'dır.
 • Kaptan Yosun: (seslendiren Savaş Özdural) Mahvolmuş ve çocuksu dünyanın hiç bilmediği büyük maceraperest olduğunu iddia edilen eski gemicidir. Uyumayı ve akçaağaç şurubu içmeyi tercih eder, Flapjack'e geçmiş maceralarını çirkin hikâyelerle anlatır. Gerçekte hikâyeleri Flapjack inansın diye uydurma gibidir. Beceriksiz bir maceracı olabilir ancak Deniz Kızı Prensesi'nin kalbini çalması mümkün olduğu gibi ve "olmayı dilediğinde" başarılı bir şekilde muhafızlardan kaçmıştır. Şeker bağımlısıdır; ellerine şeker almak için her şeyi yapar. Bu konuda inanılmaz bencildir, kendisinin olması için iyi olur ve her şeyin üstünde şeker edinmek ister. Onun sık sık, kaba ve açıkça rezil bencil davranışı nedeniyle, Yosun açıkça düşman edinmiş ve neredeyse Fırtına'daki herkesten daha saygısızdır, buna rağmen diğer korsanlar tarafından saygı görür. Flapjack'le korsan olmadığı için kızdığı zamanlar kanıtlanmıştır ve der ki "sen hep doğrusun Yosun" ve Yosun ile diğer korsanlar bir film izler ve yalnız kalır. Yine de kendi ihtiyaçları için Flapjack'i bir avantaj olarak kullanma alışkanlığı vardır, oldukça kendine düşkündür ve onlar onu almak için bir şeye planı ilerlerse belaya girişirler. Hem de diğer denemelerde Flapjack'i aldatarak kendini savunur, bazen düzenli olarak yapar. Vücudunun çoğu yeri tahtadandır: elleri şimdiye kadar yapılmış en iyi tahta ellerdir, ayakları mandaldandır, ve kalçası (ona "oturma kası" diye çağırırlar) tahtadır. Çünkü kendi yapay vücuttur, yürümek için gürültüler yapar. Yosun maceralarını çoğunu Flapjack'le Şeker Adası'nı bulmaya çalışarak harcamıştır. Flapjack sık sık belalarda onu savunur. Kaptan Yosun'u Brian Doyle-Murray seslendirmektedir.
 • Bubbie Bubbie: (seslendiren Funda Köseoğlu) Flapjack'e annelik yapmayı görev bilen konuşan bir balina. Ona, bazen de nadiren izler ve birçok tavsiye verir, birkaçı tutmaz. Bubbie bir sperm balinadır (nedeni aslında o amber yapılmasıdır). Flapjeck'i okyanusun ortasında dalgaların karaya attığı odun parçası üzerinde yüzen ve yosuna sarılmış terk edilmiş olarak onu sahiplendi. O açık denizdeki tehlikelere karşı Fırtına Limanı'nı "güvenlik" görür. Buna rağmen ne olursa olsun Yosun ve Flapjack çoğu belaya girerler, o Flapjack'e daima bakar ve onun için kıyıda ya da rıhtımda durur. Ayrıca denizin en hızlı balinası olduğunu doğrulamıştır, fakat o buna övünmez. Ayrıca o Yosun'un gemisi, hem de onun ve Flapjack'in "ev"i gibidir, buna rağmen onlar ağzında yaşamayı sever. Bubbie genellikle Yosun'a düşmadır, buna rağmen çok haklıdır, Flapack'i yapmadığı için enayi diye kabul etmez. Fakat çoğu zaman, sonunda onu affeder gibi görünür, normalde o ve Flapjack'le yaşamasını bitirir gibidir. Onu Roz Ryan seslendirmektedir. "Dear Diary" adlı bölümde belirginliği vardır (Bubbie ve Yosun, "Flapjack'in Gizli Günlüğü"nü okur), ve Whale Times'te (Yosun ve Flapjack Çamaşır Adası'nda kaybolmuşlardır, ve onları o kadar çok aramıştır ki, çok zor bulmuştuştur).

Dostlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Mucit: (seslendiren Fatih Özacun) Okyanusun dibinde yaşayan ve profesör kardeşi gibi bir mucittir.
 • Naneli Lerry: (seslendiren Beyti Engin) Fırtına Limanı'nın tek salon işçisidir. Şeker Fıçısı'nın sahibidir.
 • Şeker Kadın: Başta şekerden bir kız olduğu zannedilmiştir ama sonradan Naneli Lerry'nin karısı olduğu anlaşılmıştır.
 • Doktor Julius Berber: (seslendiren Sefa Zengin) Fırtına Limanındaki hem doktor hem de berberdir. Yan yana iki ayrı dükkânı vardır. Birçok tıp dalında uzmandır.
 • Profesör: (seslendiren Hakan Altuntaş) Mucit kardeşinin aksine uçmayı hayal etmektedir. Bubbie'ye aşıktır.
 • Kaygan Pete: Birçok bölümde yardımcı karakter olarak görülmektedir. Pis ve kirli bir insandır.
 • Lolipop Pupa: (seslediren Nur Subaşı) Bir komedyendir ve postacıdır. Ellerinde hep kova mevcuttur.

Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lord Sıcak Kek: (seslendiren Atilla Yiğit) Akçaağaçpekmez adasının kralıdır. Flapjack'le Kaptan Yosun oraya pekmez almaya gittiklerinde işçilere maaşını vermediği için işçileri gittiğinde vantilatörleri çalışmadığı için sis vardı. Flapjack'le Kaptan Yosun'a pekmez yapmayı öğrettiği için onları tutsak etti ama kurtuldular.
 • Sekiz Kollu Willy: (seslendiren Kadir Özübek) Bir ahtapotdur. Kaptan Yosun ile düşmanlardır.
 • Olimposlular: Lüks bir gemiye ve felsefeye sahip bir gruptur.
 • Duddie: Bubbie'nin erkek versiyonudur. Şeker gibi zararlı yiyeceklere bayılır.
 • İskele Cadısı: Fırtına Limanının güvenlik görevlisi gibi bir şeydir. Herkes ondan korkar. Ceza yazmayı sever. Kaptan Yosun'a aşıktır fakat belli etmez. Omzunda hayvanat bahçesi oluşturmuştur.
 • Nosejack: Naneli Lerry dükkânını kapatıp, kukla işine girince Flapjack'in kuklasını yapıp para kazanmıştır ama dükkânını kapatan kadın dükkânı yeniden açınca Naneli Lerry, Nosejack'i çöpe atmıştır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

SezonBölüm
sayısı
Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihiBitiş tarihi
Pilot bölüm27 Mayıs 2007 (2007-05-07)
1205 Haziran 2008 (2008-06-05)23 Temmuz 2009 (2009-07-23)
22030 Temmuz 2009 (2009-07-30)28 Haziran 2010 (2010-06-28)
365 Temmuz 2010 (2010-07-05)31 Ağustos 2010 (2010-08-31)
Kısa bölümler527 Temmuz 2007 (2007-07-27)24 Ağustos 2007 (2007-08-24)

Seslendirme kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Orijinal Seslendirme Türkçe Seslendirme
Flapjack Thurop Van Orman Elif Erdal
Kaptan Yosun Brian Doyle-Murray Savaş Özdural
Bubbie Bubbie Roz Ryan Funda Köseoğlu
Naneli Lerry Jeff Bennett Beyti Engin
Doktor Julius Berber Steve Little Sefa Zengin
Mucit Jeff Bennett Fatih Özacun
Sekiz Kollu Willy Richard McGonagle Kadir Özübek
Lolipop Pupa Steve Little Nur Subaşı

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Adaylık Sonuç
2009 Altın Küre Ödülleri En İyi Ses Düzenlemesi – Televizyon Animasyonu[2] Adaylık
2009 Primetime Emmy Ödülleri Animasyonda En İyi Bireysel Başarı[3] Chris Roszak
("Sea Legs" için)
Kazandı
2010 Annie Ödülleri Çocuklar için En İyi Televizyon Animasyonu Yapımı[4] Adaylık
Televizyon Yapımında En İyi Yönetmenlik[4] John Infantino
J.G. Quintel
"Candy Cassanova" için
Adaylık
Primetime Emmy Ödülleri En İyi Animasyon Programı Emmy Ödülü "Tee Hee Tummy Tums" için Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Zahed, Ramin (7 Temmuz 2008). "Thurop Van Orman, Creator Cartoon Network's The Marvelous Misadventures of Flapjack". Animation Magazine. 15 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2009. 
 2. ^ "2009 Golden Reel Awards Nominees: Television". MPSE. 30 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2010. 
 3. ^ "Emmy Awards 2009: Outstanding Individual Achievement in Animation". Emmys.com. 7 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2010. 
 4. ^ a b "37th Annie Awards: Nominees". Annie Awards. 5 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2010.