İçeriğe atla

Fil (satranç)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Satranç taşları

Şah

Vezir

Kale

Fil

At

Piyon

Fil (♗ ♝) satranç oyununda bulunan hafif taşlardan biridir. Her oyuncu satranç oyununa iki fil ile başlar. Oyuna başlarken fillerden birisi şah tarafındaki at ile şahın arasında, diğeri ise vezir tarafındaki at ile vezir arasında yer alır. Fillerin başlangıç konumu beyaz taşlarla oynayan oyuncu için c1 ve f1, siyah taşlarla oynayan oyuncu için c8 ve f8 kareleridir. Bir fil, yalnızca olduğu yerden kendi rengindeki karelere çapraz olarak gidebilir. Maddi değeri 3 piyon birimidir.

Filin (Bishop) değişik adlandırmaları

Etimolojisi ve tarihi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Filin ismi, fillerin savaşta kullanıldığı İran ve Hindistan'dan gelmelerinden kaynaklanmaktadır ve o dönemlere ait satranç taşlarının da şekil olarak sahici fillere daha fazla benzediği gözlemlenebilmektedir. İlk çıktığı yıllarda bu bölgelerde fil, aynı gerçek savaş filleri gibi yavaş hareket etmekteydi ve çapraz olarak sadece bir ya da iki kare ileri gidebiliyordu, hâliyle attan daha zayıftı.

Satranç avrupaya gelince filin hareket kabiliyeti (vezirde olduğu gibi) oyunu hılzandırmak amacıyla arttırılmıştır ve şekli de değişmiştir. Fil denilen hayvanın varlığından bile haberdar olmayan Avrupalılar, bu taşların şeklini piskopos külahı ya da soytarı başlığı gibi şeylere benzetmiştir ki bazı Avrupa dillerinde bu taşın aldığı isimler buradan gelir.

Satranç oyununda fil her zaman çapraz gider ve kesinlikle önüne çıkan başka bir taşın üzerinden atlayamaz. Filin önüne çıkan rakip taşı oyuncu fil ile yiyerek oyundan çıkarabilir.

a8 __ b8 __ c8 bd d8 __ e8 __ f8 bd g8 __ h8 __
a7 __ b7 __ c7 __ d7 __ e7 __ f7 __ g7 __ h7 __
a6 __ b6 __ c6 __ d6 __ e6 __ f6 __ g6 __ h6 __
a5 __ b5 __ c5 __ d5 __ e5 __ f5 __ g5 __ h5 __
a4 __ b4 __ c4 __ d4 __ e4 __ f4 __ g4 __ h4 __
a3 __ b3 __ c3 __ d3 __ e3 __ f3 __ g3 __ h3 __
a2 __ b2 __ c2 __ d2 __ e2 __ f2 __ g2 __ h2 __
a1 __ b1 __ c1 bl d1 __ e1 __ f1 bl g1 __ h1 __
Fillerin bir satranç oyunundaki başlangıç konumu
a8 b8 c8 d8 e8 f8 g8 h8 xw
a7 xw b7 c7 d7 e7 f7 g7 xw h7
a6 b6 xw c6 d6 e6 f6 xw g6 h6
a5 b5 c5 xw d5 e5 xw f5 g5 h5
a4 b4 c4 d4 bl e4 f4 g4 h4
a3 b3 c3 xw d3 e3 xw f3 g3 h3
a2 b2 xw c2 d2 e2 f2 xw g2 h2
a1 xw b1 c1 d1 e1 f1 g1 xw h1
Fil her yöne, yalnızca çapraz olarak hareket eder

Bir fil, yaklaşık olarak bir at ile aynı değerde de olsa ondan çok daha hızlıdır ve bir kale kadar olmasa da bir ata göre daha geniş bir alanı kontrol edebilir. Bu yüzden filleri erkenden geliştirmek, erkenden onların yolunu açmak önemlidir. Filler açık (az piyonlu) oyunlarda daha etkilidir. Filler, çift olarak birbirleriyle koordineli kullanıldığında çok güçlü bir alan hakimiyeti sağlayabilirler, bu sebepten doğru kullanılırlarsa bir vezir kadar güçlü olabilirler. Bir at için bir fil değiştirmek genellikle bu avantajın kaybı anlamına geleblieceğinden her zaman yapılmamalıdır.

Fillerin en büyük zaafı ise sadece bir rengi kontrol edebilmeleridir. Bu sebepten tek fili kalmış bir rakibin fili, bütün taşların onun o fille gidemeyeceği karelere konularak işlevsiz bırakılabilir. Mesela rakibin tek fili açık renkli kareleri kontrol ediyorsa tüm taşlar bu amaçla koyu renkli karelere konulur.

Zıt renkli kareleri kontrol eden fillerle oynanan oyun sonları, başka taş üstünlüğü yoksa her zaman berabere biter.