Fight for the Rock

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fight For the Rock sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Fight for the Rock
Savatage stüdyo albümü
Yayımlanma 1986 (1986)
Kaydedilme ?
Tarz Heavy Metal
Hard Rock
Melodik Rock
Süre 37:54
Şirket Atlantic
Yapımcı Stephan Galfas
Savatage kronolojisi
'Power of the Night'
(1985)
''Fight for the Rock''
(1986)
'Hall of the Mountain King'
(1987)

Fight For the Rock heavy metal grubu Savatage'ın çıkarmış olduğu dördüncü, bu albümden sonra çıkarılan tüm albümlerde çalan tek eleman olan grubun yeni basçısı Johnny Lee Middleton ile çıkarılan ilk albümdür.

Albüm 1986 yılında yayımlandı ve fanlar ile birlikte grup elemanlarının da albüme "Fight For the Nightmare" adını takmasından da anlaşıldığı gibi grubun şimdiye dek çıkarmış olduğu en kötü albüm olarak görüldü.Jon Oliva albüm hakkında Ben bu albümü gerçekten hiç sevemedim. (biraz duraksar).Hepimiz gerçekten bu albümü hiç sevmedik. demiştir.Grup bu albümün başarısızlığındaki temel nedenin,Jon Oliva'nın şirkete bağlı diğer sanatçılardan olan John Waite gibi artistler için plak şirketi Atlantic Records'un isteğiyle pop-rock tarzı şarkılar yazmasının olduğunu düşünüyordu.Daha sonra şirket bu isteğinden vazgeçti ve Jon'un diğer sanatçılar için hazırlamış olduğu materyalleri kendi albümlerinde kullanmalarını istedi.Basının gözleri önünde grubun tüm güvenilirliği altüst oldu ve yapılan eleştiriler hiç de sevecen değildi.Grubun imajının zedelenmesinin yanı sıra, onca negatif görüş ve eleştiri Jon'un önceden yaşamış olduğu alkol ve uyuşturucu problemlerine geri dönmesine neden oldu.

Atlantic Records albümde kullanılmak üzere grubun fotoğraflar çekip hazırlamasını istedi.Grup fotoğraf işleri ile uğraşan birisini kiraladı ve yapılan çalışmalardan bir tanesi ünlü Raising the Flag on Iwo Jima isimli resimden esinlenerek hazırlanmıştı ki bu resim II. Dünya Savaşı sırasında beş Amerikalı deniz askeri ve bir amerikan deniz sıhhiyesinin Iwo Jima volkanik dağına amerikan bayrağını dikerken çekilmiş olan tarihi resimdir.Grup bu resmin kullanılmasının iyi bir fikir olduğunu düşündü, fakat grubun albümde çıkarmış olduğu iş ile fotoğraf çekilirken hissedilen duygular birbirinden çok farklıydı.

Albüm yayımlandığı zaman ilginçtir ki albüme hiçbir müstehcen kelime içermemesine karşın Parental Advisory etiketi konuldu.Bu plak şirketini memnun etti nitekim böyle bir etiket koymak insanların daha fazla dikkatini çekeceği için satışları da arttıracaktı.Albüm satış listelerine yine de giremedi ve grup elemanları bu albümdeki parçaları konserlerde seslendirmek konusunda son derece isteksiz davrandı ve 1990'ların başından sonra hiçbir parçayı çalmadı.Albüm için düzenlenen turnede de yalnızca Hyde, The Edge of Midnight ve birkaç kez diğer parçalara yer verdiler.

Şarkı Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. "Fight for the Rock" – 3:55
 2. "Out on the Streets" – 3:58
 3. "Crying for Love" – 3:27
 4. "Day After Day" – 3:40
 5. "The Edge of Midnight" – 4:52
 6. "Hyde" – 3:51
 7. "Lady in Disguise" – 3:08
 8. "She's Only Rock 'N Roll" – 3:14
 9. "Wishing Well" – 3:20
 10. "Red Light Paradise" – 3:56

1997 Edel Sürümünde Yer Alan Parçalar

 • 11. "If I Go Away" (acoustic version) 3:50

2002 SPV Sürümünde Yer Alan Parçalar

 • 12. "The Dungeons Are Calling" (live) 3:45
 • 13. "City Beneath The Surface" (live) 5:01

* Bu parçalar Ghost in the Ruins albümünde de kullanılmıştır.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]