Fenerbahçe Adası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fenerbahçe Burnu sayfasından yönlendirildi)
Fenerbahçe Adası
Fenerbahçe Burnu
Fenerbahçe Adası location.svg
Coğrafya
Bölge Marmara Bölgesi
Denizi Marmara Denizi
İklim Marmara iklimi
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Demografi
Nüfus Yerleşik nüfus yok

Fenerbahçe Adası ya da Fenerbahçe Burnu, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda Kadıköy ilçesi sınırları içinde kalan bir adadır. Önceleri Kadıköy ilçesinin güneybatısında Marmara Denizi'ne uzanan bir burun iken, Fenerbahçe Yat Limanı'nın inşa edilmesiyle birlikte karayla bağlantısı kesilerek bir ada hâline getirildi.

Yat limanı inşa edildiğinde, güneyde Fenerbahçe Burnu; doğuda anakara, batıda da mendirekler büyük ölçüde limanın su döngüsünü engelliyordu. Bu sorunu çözmek amacıyla, ince bir kıstakla karaya bağlanan Fenerbahçe Burnu'nun yapay bir kanalla anakaradan ayrılmasına karar verildi. Çalışmalar bittikten sonra Fenerbahçe Adası anakaraya, su döngüsünü engellemeyecek 1 araç ve 1 de yaya köprüsüyle yeniden bağlandı.

Ada üzerinde bugün, Fenerbahçe Parkı, Fenerbahçe Feneri, Fenerbahçe Spor Kulübü Konukevi gibi tesisler bulunmaktadır. Adaya toplu taşımayla ulaşmak için tek yol Fenerbahçe-Kadıköy ring hattıyla (FB1 ve FB2) mümkündür.[1] Özel teknelerle deniz ulaşımı da mümkündür.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İETT'nin resmî sitesinde Fenerbahçe-Kadıköy ring hattı bilgileri". Hürriyet (gazete). Erişim tarihi: 20 Ağustos 2010.  (WebCite®)
  2. ^ "Fenerbahçe Spor Kulübü Konukevi". Hürriyet (gazete). 24 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2010.  (WebCite®)