F. E. Smith, Birkenhead'ın Birinci Kontu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Frederick Edwin Smith, 1. Earl of Birkenhead.

Frederick Edwin Smith, Birkenhead'ın Birinci Kontu (d. 12 Haziran 1872, Birkenhead, Cheshire; ö. 30 Eylül 1930, Londra) Büyük Britanyalı siyasi (Conservative Party) ve hukukçu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Lord Birkenhead, Frederick Edwin Smith in Birkenhead adıyla Cheshire kontluğunda doğdu. Cheshire'de Birkenhead Okulu'na gitti. Liseden sonra Oxford'da Wadham College'e gitti ve 1896 yılında mezun oldu. 1899 yılına kadar Oxford Üniversitesinde hukuk dersleri verdi. 1899'da avukat oldu ve avukatlar kamarası Gray's Inn'e çağrıldı.

1906'da Smith muhafazakar partiden Walton için milletvekili seçildi. I. Dünya Savaşı'nda Smith'e hükümetin resmi basın bürosunun sorumluluğu verildi. 1919 yılında başbakan Lloyd George tarafından Baron Birkenhead olarak asilleştirildi ve lord şansölyesi olarak hükümette göreve alındı.

1921 yılında ortaya atılan ve lezbiyenliğin suç sayılmasını öngören yasa teklifinin tartışmasında "bin kadından 999'unun bu tarz deneyimlere ilişkin bir fısıltı dahi duymadığını" savunarak[1] yasa teklifinin Lordlar Kamarası tarafından reddedilmesini sağladı.

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Laura Doan, Fashioning Sapphism: The Origins of a Modern English Lesbian Culture, Columbia University Press, 2001, New York, ISBN 0-231-11007-3, sf. 56-60

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]