Fülane Hatun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Fülane hatun sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Fülane Hatun
Ölüm 1550
İstanbul
Eşi I. Süleyman
Çocukları Şehzade Mahmud

Fülane Hatun (ö. 1550), gerçek adı bilinmediğinden kaynaklarda bu isimle geçen Osmanlı Padişahı I. Süleyman' ın ilk eşidir. Gülfem Hatun ile aynı zamanlarda yaşamışlardır.

Saray yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Süleyman'ın Saruhan sancakbeyliği sırasında sunulduğuda sayılmaktadır. 1512 yılında Şehzade Mahmud'u doğurduğu görülüyor. Fakat I. Süleyman çocuk yaşlarda olduğundan dolayı Fülane Hatun ve Şehzade Mahmud'la ilgilenmediği ve Mahidevran Sultan'ın I. Süleyman'a sunulmasıyla güzelliği ve zekasıyla I. Süleyman'ı etkilemiş ve üstüne bir de Şehzade Mustafa'yı doğurunca Fülane Hatun gözden düşmüştür. Şehzade Mahmud veliaht konumda iken Süleyman'ın her yerde veliahtı Şehzade Mustafa'yı göstermesi Fülane Hatun'un gözden düşmesine örnek sebeplerdendir.

1521 yılında hastalanıp ölen Şehzade Mahmud'un ardından üstüne Gülfem Hatun'un, Mahidevran Sultan'ın ve en sonda Hürrem Sultan üstüne gelip Süleyman'a çocuk vermeleri onu gözden düşürüp önemsiz hâle getirdi. Bunun üstüne oğlunun acısıda ekleyince saray hayatından kurtulmak istedi ve kendini azlettirdi. Böylece saray dışına çıkmış oldu.