Elvis Presley filmografisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Elvis Presley filmleri listesi sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu maddede Elvis Presley'in oynamış olduğu filmlerin bir listesi yer almaktadır.

Oynamış olduğu filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Oynadığı Rol Filmle ilgili bazı notlar
1956 Love Me Tender Clint Reno İlk filmidir. Presley'in oynadığı karakterin öldüğü tek filmdir; aynı zamanda oynadığı en yüksek ücreti almadığı tek filmdir. Richard Egan ve Debra Paget'dan sonra üçüncü yüksek ücreti almıştır.
1957 Loving You Jimmy Tompkins (Deke Rivers) Elvis'in oynadığı ilk renkli filmdir. Presley'in anne-babası filmde seyirci olarak rol almıştır. 1958'de annesinin ölmesinden sonra Elvis bu filmi bir daha hiç izlememiştir.
Jailhouse Rock Vince Everett Filmin başrolünü paylaşan Judy Tyler 4 Temmuz 1957'de (çekimlerin bitiminden 3 gün sonra) bir araba kazasında ölmüştür. Bunun sonucunda Presley filmi izlemeyi reddetmiştir. Grubun piyanisti rolünde besteci Mike Stoller yer almıştır.
1958 King Creole Danny Fisher Presley'in yapmış olduğu filmler arasındaki favorisidir.[1] Aynı zaman da son siyah-beyaz Elvis filmidir. Film Harold Robbins'ın 1952'de yazmış olduğu A Stone for Danny Fisher adlı romandan esinlenerek hazırlanmıştır.
1960 G.I. Blues Tulsa McLean The 32nd Armored (32. Zırhlı) Presley'in askerdeki alayıdır; bu yüzden filmde de kullanılmıştır. Film müziği Billboard'da 1 numaraya yerleşmiş ve iki yıldan fazla (111 hafta boyunca) Billboard listesinde yer almıştır.
Flaming Star Pacer Burton Andy Warhol's famous diptych of Presley as a cowboy came from a shot in this movie.
1961 Wild in the Country Glenn Tyler Millie Perkins, Presley'in oynadığı karaktere tokat atarken kolunu kırmıştır.
Blue Hawaii Chad Gates Filmin müziği Presley'in en başarılı müzik listesi albümü olmuştur. 1961-1962 arasında Billboard Top LP sıralamasında art arda yirmi hafta boyunca 1. olmuştur. Gerçekte Elvis'ten 10 yaş büyük olmasına karşın annesi rolünü oynayarak başrolü paylaşan Angela Lansbury bu rolle Altın Küre ve Tony Award kazanmıştır.
1962 Follow That Dream Toby Kwimper Çekimler Citrus County, Florida ve Levy County, Florida'da geçmiştir.
Kid Galahad Walter Gulick/Dustin Holmes/Kid Galahad 1937'de gösterime girmiş olan filmin tekrar çekilmesiyle oluşmuştur. Başrolü Gig Young ve Charles Bronson'la paylaşmıştır.
Girls! Girls! Girls! Ross Carpenter Bir Altın Küre'ye aday gösterilen tek filmidir.
1963 It Happened at the World's Fair Mike Edwards Uncredited movie debut of Kurt Russell; he runs on screen and kicks Elvis in the shin.
Fun in Acapulco Mike Windgren Teri Garr makes an uncredited movie debut as an extra, Ursula Andress co-starred.
1964 Kissin' Cousins Josh Morgan / Jodie Tatum Elvis'in ilk ikili rolüdür. Presley loathed the "strawberry blond" wig he had to wear as the hillbilly cousin in this film, in part because it made him look as he had before deciding to dye his hair black in 1957.[2], Jack Albertson co-starred.
Viva Las Vegas Lucky Jackson Elvis had an off-screen romance with his co-star, Ann-Margret. This would be Presley's most successful film at the box office, returning more than $5 million to MGM on an investment of less than $1 million.
Roustabout Charlie Rogers Joan Freeman and Barbara Stanwyck were co-stars. Presley insisted on doing his own stunt work, including a fight scene in which he incurred a head wound.[3]
1965 Girl Happy Rusty Wells Shelley Fabares co-starred in one of her three films with Elvis.
Tickle Me Lonnie Beale / Panhandle Kid This is the only movie for which Presley did not record a new soundtrack. All the songs had been recorded between 1960 and 1963 and had already been released.
Harum Scarum Johnny Tyronne Elvis'in oynaması için bir milyon doların verildiği tek film olsa da paranın bir kısmı taksitle ödenmiştir. Girl Happy rolüyle Mary Ann Mobley başrolü paylaşmaktadır.
1966 Frankie and Johnny Johnny Başrolü The Beverly Hillbillies 'den Donna Douglas ve M*A*S*H 'den Harry Morgan paylaşmıştır.
Paradise, Hawaiian Style Rick Richards 10 yaşındaki görüntüsüyle Donna Butterworth'un son fotoğrafıdır. Başrolü James Shigeta paylaşmıştır.
Spinout Mike McCoy Once again, Shelley Fabares co-starred.
1967 Easy Come, Easy Go Lt. (j.g.) Ted Jackson The ship featured in the first part of the movie is the USS Gallant, an ocean-going minesweeper. The movie featured Pat Priest, Elsa Lanchester, and Pat Harrington, Jr., who later played Schneider in the 1970s TV series One Day at a Time.
Double Trouble Guy Lambert Annette Günü'nün yapıldığı tek filmdir. Başrolü Norman Rossington paylaşmaktadır.
Clambake Scott Heyward / 'Tom Wilson' Filmdeki kırmızı spor arabalar, bir 1959 Chevrolet Corvette Stingray Racer'dır. Ayrıca filmde Bill Bixby ve Shelley Fabares de yer almaktadır.
1968 Stay Away, Joe Joe Lightcloud Elvis, Kızılderili bir rodeocuyu canlandırmaktadır. Babası rolünü Burgess Meredith oynamıştır.
Speedway Steve Grayson Nancy Sinatra başrolünü paylaştığı ve NASCAR sürücülerinin de göründüğü bir araba yarışı filmidir.
Live a Little, Love a Little Greg Nolan Albert (filmdeki the Great Dane) Presley'in köpeği Brutus tarafından oynanmıştır. Presley'in babası fotoğraf öekimlerinin birinde model olmuştur. Filmde "A Little Less Conversation" şarkısı yayınlanmıştır.
1969 Charro! Jess Wade İçinde şarkı söylemediği tek filmi olma özelliği taşır. Aynı zamanda da Presley'in sakallı olduğu tek filmdir. Gunsmoke and Rawhide producer Charles Marquis Warren was the director and screenwriter.
The Trouble with Girls Walter Hale Only Presley release that was part of a double bill, with The Green Slime (1968).
Change of Habit Dr. John Carpenter Rahibeye âşık bir doktoru oynayan Presley'in oynadığı son film rolüdür. Mary Tyler Moore ve Edward Asner filmde başrolü paylaşmaktadır. Mary Tyler Moore bu rolü, televizyonda kendine başarı getiren Mary Tyler Moore Show 'dan önce oynamıştır.
1970 Elvis: That's the Way It Is Kendisi olarak Concert film; shot during Presley's third season in Las Vegas.
1972 Elvis On Tour Kendisi olarak Konser filmi; 1973 En İyi Belgesel Film Altın Küre Ödülü'nü kazanmıştır. (Walls of Fire [1971] ile birlikte).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bronson 1985, p. 1959.
  2. ^ Guralnick 1999, p. 157.
  3. ^ Guralnick 1999, p. 169.