Eşgüdümlü Evrensel Zaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
07.46, 8 Eylül 2016 tarihinde Ahmetgns (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17578507 numaralı sürüm (08/09/2016'da yayımlanan resmî Karar'a istinaden değiştirilmiştir)
Avrupa Kıtası ve Türkiye'nin UTC zaman dilimleri

Eş Güdümlü Evrensel Zaman (UTC), pek çok ülkede baz alınan medenî ve bilimsel zaman.[1] 1963 yılında kullanılmaya başlanmıştır.[1] UTC, Fransızca FransızcaTemps universel coordonné ve İngilizce İngilizceCoordinated Universal Time kavramlarının kısaltmasıdır. Fransızca (TUC) veya İngilizce (CUT) kısaltmaları üzerinde fikir birliği sağlanamadığı için UTC üzerinde karar kılınmıştır.

UTC, atomik olarak hesaplandığından Güneş zamanına göre hesaplanan GMT ile arasında çok küçük farklılıklar vardır. Ancak bunlar gündelik kullanımı etkilemez.

Türkiye, Uzak Doğu Avrupa Zaman Dilimi (Türkiye Zaman Dilimi)'ndedir; bu yüzden Türkiye saati UTC+3, yani UTC'den üç saat ileridedir. Yaz saati uygulaması 08/09/2016 tarihinde kaldırılmıştır.

Kaynakça

  1. ^ a b "Coordinated Universal Time (UTC)." Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2011.

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar