Dosya:Flag Turkey template.gif

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Flag_Turkey_template.gif((48 × 48 piksel, dosya boyutu: 2 KB, MIME tipi: image/gif))


Açıklama

Tanım

Bulanık ilçesine bağlı olan Mollakent Köyü'nün antik tarihi hakkında verilen bilgilerde,çok fazla bir detaya ulaşılmamaktadır.Urartu Dönemi'ne ait bazı buluntuların dışında bunu takip eden yıllara ait çok fazla bir bilgi sahibi değiliz.Ancak,Mollakent Köyü'nün içinde bulunan eski mezarlığı incelediğimizde köyün Beylikler ve Osmanlı Dönemi hakkında belirli düzeyde bilgi sahibi olmaktayız.Mezarlığın ana girişi ve mezarlığın içinde yer alan kimi mezar taşları bu konuda bizlere net bilgiler vermektedier.Mollakent Köyü mezarlığı oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır.Ahlat tipi mezar ve mezar taşlarının yer aldığı bu mezarlıkta saptamış olduğum bir mezar taşında Yusuf İbn-i Tahir ismi ve H.768/M.1352 tarihi okunmaktadır.Bu tarih te bize Mollakent Köyü'nün bu tarihlerde önemli bir merkez olduğunu kanıtlamaktadır.Mollakent köyünü,Abri(Esenlik) köyü ile birlikte yorumlamak gerekir.Çok yakın konumlu olan bu köylerde aynı dönemin önemli yapıları bulunmaktadır. İstanbul'daki vakıf kayıtlarında,Abri cami hakknda kayıtlara rastlnmaktadır.Vakıf kayıtlarında Şeyh Abdulmelik adına rastlanmakta bu kayıtlara göre ve kitabeden caminin H.725/M.1309 tarihinde yapılmış olduğunu öğreniyoruz.Bu veriler ışığında Mollakent ve Abri Köylerinin 14.yüzyılda önemli bir yerleşim merkezı olduğunu söyleyebiliriz.

Tarih (original upload date)
Kaynak No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims).
Üreten No machine-readable author provided. Nesusvet assumed (based on copyright claims).

Lisanslama

Public domain Ben, bu işin telif sahibi, bu işi kamu malı olarak yayınlıyorum. Bu dünya çapında geçerlidir.
Bazı ülkelerde bu yasal olarak mümkün olmayabilir; öyleyse:
Ben, bu işi herhangi bir amaç için, herhangi bir şart olmaksızın, yasalarca gerekli olmadıkça, herkesin kullanmasına izin veriyorum.

Dosya geçmişi

Dosyanın herhangi bir zamandaki hâli için ilgili tarih/saat kısmına tıklayın.

Tarih/SaatKüçük resimBoyutlarKullanıcıAçıklama
güncel10.41, 6 Şubat 200610.41, 6 Şubat 2006 tarihindeki sürümün küçültülmüş hâli48 × 48 (2 KB)Nesusvet{{Category:Icons}}

100 sayfadan fazlası bu dosyayı kullanıyor. Aşağıdaki listede sadece bu dosyayı kullanan ilk 100 sayfa gösterilmektedir. Tam listesi mevcuttur.

Küresel dosya kullanımı