Dakiki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Dakiki, tam adı Ebu Mansur Muhammed bin Ahmed (Farsça: ابو منصور محمد بن احمد دقیقی, ö. y. 976-981, Tus), İranlı şair. Samaniler döneminin en ünlü şairlerindendir. İslam öncesi İran döneminin tarihini şiire dönüştüren ilk şairdir.[1]

Nisbesine bakılarak kendisinin ya da babasının uncu olduğu sanılmaktadır. Önceleri Maveraünnehir'de hüküm süren Çağaniyan ya da Âl-i Muhtac emirlerinden Fahrü'd-Devle Ebu Said Mansur'a methiyeler yazdı. Samani hükümdarları Mansur bin Nuh (hükümdarlığı 961-976) ve II. Nuh bin Mansur (hükümdarlığı 976-997) döneminde ünlendi. Genç yaşta kölesi tarafından öldürüldü.

Dakiki, asıl ününü sağlayan yapıtı, II. Nuh bin Mansur'un emriyle yazmaya başladığı ve ölümüyle yarım kalan 1.000 beyitlik Guştaspname'dir. Bir destan kahramanı olan Gustaşp'ın hükümdarlık döneminden, Zerdüşt'ün ortaya çıkışına kadarki olayları konu edinen yapıt, Firdevsi tarafından Şehname'nin baş tarafına olduğu gibi alındı.

Aşk ve şarapla ilgili şiirlerinden ancak bir bölümü günümüze ulaşabilen şairin bir beyitinden Zerdüştçülük'e bağlı olduğu anlaşılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İran Edebiyatı ve Firdevsi, irankulturevi.com