Düşük hapı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tıbbi kürtaj, ameliyatsız kürtaj, medikal kürtaj, medikal düşük veya halk dilinde düşük hapı, kürtaj hapı ya da düşük iğnesi; uygulama istenmeyen hamilelikleri sonlandırmak için güvenilir ve etkili bir yöntemdir. Tıbbi kürtaj; ağızdan, vajinadan, yanaktan, dil altından emdirerek veya kastan verilen bir ilaç veya ilaç kombinasyonunun istenmeyen gebeliği sonlandırması olarak tanımlanmaktadır. Bu ilaç veya ilaçlar hamileliğin sona ermesi ve rahimdeki kalıntıların dışarı atılmasına yardımcı olur. Medikasyon yöntemi farklı süreçlerdeki gebeliklere müdahale amacıyla uygulanabilmektedir.

Tıbbi kürtajın en güvenli ve en etkili türü iki farklı hapın kullanılmasını gerektirir. Mifepristone ve Misoprostol olarak adlandırılan bu ilaçlar, fetusun uterustan tahliyesini sağlamaktadır. Mifepristone ve Misoprostol, Dünya Sağlık Örgütü'nün temel ilaçları listesinde yer almaktadır.[1]

Mifepristone, hamileliği sürdürmek için gerekli olan hormon progesteronunu bloke eder. Bu hormon olmadan, döllenmiş yumurtanın uterus duvarına tutunması kesintiye uğrar ve rahim büzülür. Misoprostol kasılmaları artırır ve uterustan yabancı materyallerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Mifepristone, gebeliğin sonlandırılmasında en yaygın kullanılan etken maddedir fakat tek başına sağlıklı bir kürtaj söz konusu değildir. Mifepristone tek başına erken bir hamileliği(bir kadının son adet dönemi başlangıcından sonraki 7 hafta içinde) sona erdiren ya da başka bir ilaçla birlikte kullanılan sentetik bir steroiddir. Hamileliğin devam etmesi için gereken hormonu engeller. Ayrıca endojen Cushing sendromu olan erişkinlerde yüksek kan şekeri seviyeleri (hiperglisemi) için endikedir. Mifepristone (RU-486) gebelik sürecine ve hastanın genel sağlık durumu değerlendirilerek reçete edilir. Mevcut gebelik sürecine göre doz oranı belirlenir.

Misoprostol sentetik bir prostaglandindir; ülser, doğum indüksiyonu, indüklenen kürtaj, düşük doğum, doğum sonu kanama (doğum esnasında kan kaybı) ve diğer jinekolojik kullanımları için reçete edilir. Misoprostol genellikle sağlıklı bir kürtaj olması amacıyla vajinal kasılmalara yol açan etken maddedir. Tek başına gebeliği sonlandıramaz ve bu şekilde kullanılması ölümcül etkiler yaratabilir!

Misoprostol ile Mifepristone'un erken ve geç dönem trimester abortusları için oldukça etkili, güvenli ve kabul edilebilir olduğu kanıtlanmıştır. Yaygın yan etkiler bulantı, kusma ve ishali içerir. Ciddi komplikasyon riski son derece düşüktür. Araştırmalar, kadının hastaneye ya da başka acil servislere yakın bir yerde yaşadığı sürece evde tıbbi kürtaj prosedürünün uygulanmasının güvenli olduğunu göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ WHO Temel İlaçlar Model Listesi. Mart 2017. http://www.who.int/medicines/publications/essentialmedicines/20th_EML2017_FINAL_amendedAug2017.pdf?ua=1 13 Aralık 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.