Christian Kracht

Vikipedi, özgür ansiklopedi
16.29, 13 Aralık 2015 tarihinde YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16376057 numaralı sürüm (Parametre güncelleme)
Christian Kracht

Christian Kracht, ( d. 29 Aralık 1966 Saanen - İsviçre ), İsviçreli yazar ve gazetecidir.[1]

Biyografi

Ailesi ve eğitimi

Christian Kracht 29 Aralık 1966'da Saanen/İsviçre'de doğdu. Babası Christian Kracht yıllarca Axel-Springer basın holdinginin üst düzeyde bir yetkilisi ve denetim kurulu başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Christian Kracht İsviçre, ABD, Kanada ve Güney Fransa'da büyüdü. Bu ülkelerde birçok yatılı okula gitti ve 1989 yılında New York, Sarah Lawrence College'den mezun oldu.

Kariyeri

1989 yılında Sarah Lawrence College'den mezun olduktan sonra, Kracht ilk önce serbest gazeteci, sonra da 1991 yılından itibaren redaktör olarak Tempo dergisi için çalıştı.

1990'lı yılların ortalarında Yeni Delhi'ye gitti ve Alman Der Spiegel dergisinin Hindistan temsilcisi olarak görev yaptı. Sonra birkaç yıl Bangkok'ta yaşadı ve buradan çeşitli Asya ülkelerine seyahatler yaptı. Seyahatleri üzerine yazdığı gezi notları Welt am Sonntag gazetesinde yayımlandı.

Christian Kracht şu anda film rejisörü eşi Frauke Finsterwalder ile birlikte Floransa ve Afrika'da yaşıyor

Bibliyografi

Kracht 1995 yılında ilk romanı "Faserland"ı yazdı. "Faserland" savaş sonrası tüketim kültürü ve toplumunu konu ediniyor.

2001 yılında yazdığı "1979" isimli romanı ile Kracht uluslararası alanda takdir kazandı. Bu romanda Batı değerler sisteminin kırılganlığını anlatıyor.

2008 yılında "Ich werde hier sein im Sonnenschein und im Schatten" ismiyle Christian Kracht'ın üçüncü romanı yayımlandı. Alternatif dünya tarihi janrına dahil sayılabilecek olan romanda, "İsviçre Sovyet Cumhuriyeti" isimli hayali bir ülke etrafında medeniyetin sonu işleniyor.

Kracht "Imperium" ile 2012 yılında dördüncü ve en çok ses getiren romanını çıkardı. Haziran 2013'te "İmparatorluk" adı altında Türkçe çevirisi yayımlanacak olan romanda 20. yüzyılın başlarında Almanya'yı terk edip Güney Denizi'nde bir adaya yerleşen vejetaryen August Engelhardt'ın medeniyetten kaçış hikayesi anlatılıyor.

Ödülleri

  • 1993: Axel Springer Genç Gazeteciler Ödülü
  • 2009: Wetzlar Şehrinin Fantastik Ödülü
  • 2012: Bern Kantonunun Edebiyat Ödülü
  • 2012: "Imperium" için Wilhelm-Raabe Edebiyat Ödülü

Kaynakça

  1. ^ "Wenn Pop-Literaten altern" (Almanca). fr-online.de. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2013.