CDMA

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.17, 14 Mart 2013 tarihinde Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12975982 numaralı sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q233394 sayfası üzerinden sağlanan 33 vikilerarası bağlantı taşınıyor)

CDMA (Code division multiple access) kısaltmasından oluşur

Code Division Multiple Access (CDMA)(Kod Bölmeli Çoklu Erişim--KBÇE) spread-spectrum (yayılı izge) teknolojisini kullanan bir iletim teknolojisidir.

Telekomünikasyonda, farklı kanallardan iletişim için üç farklı domain vardır. Bunlar frekans, zaman ve uzaydır. Zaman çoklamalı Time Division Multiple Access (TDMA), frekans çoklamalı Frequency-Division Multiple Access (FDMA) vardır.

TDMA de zaman uzayı, FDMA de frekans uzayı bölünerek iletişim kanalı oluşturulur. CDMA de kullanıcıların adeta farklı diller konuşması sağlanır. Yani aynı dili konuşanlar anlaşabilir mantığından hareketle farklı kullanıcılara farklı kullanıcı kodları verilerek farklı kanallar oluşturulması sağlanır.

CDMA nedir?

CDMA teknolojisi kablolu, yani ev ve iş yerindeki sabit telefonların sim kartsız ve kablosuz kullanılabilmesini sağlamaktadır. CDMA normal sabit telefon abonelerinin bu telefonları sim kartsız klasik cep telefonları gibi yanlarında gezdirebilmelerini ve Ülkenin her yerinden kullanabilmelerini sağlayan bir sistemdir.

Hangi alanlarda kullanılmaktadır

CDMA teknoloji sayesinde yüksek hızda veri kablosuz olarak taşınabilmektedir. CDMA teknolojini kullanarak ulaşılabilen en yüksek veri transferi 167 Gbit / saniye ile yapılmıştır.

CDMA özellikle çok yüksek hızlarda İnternet bağlantılarının taşınmasında kullanmaktadır.