İçeriğe atla

Astragalus beypazaricus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Beypazarı geveni sayfasından yönlendirildi)
Beypazarı geveni
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiosperms
(Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots
(İki çenekliler)
Klad Core eudicots
Takım: Fabales
Familya: Fabaceae
(Baklagiller)
Cins: Astragalus
(Geven)

Tür: A. beypazaricus
Astragalus beypazaricus
Z. Aytaç, D. Podlech

Beypazarı geveni veya bilimsel adıyla Astragalus beypazaricus; Ankara'ya endemik olan 22 bitki türünden bir tanesidir. Fabaceae (Baklagiller) familyasının Astragalus (Geven) cinsine ait bir türdür.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İran-Turan elementine ait, çok yıllık ve otsu bir bitki türü olan Astragalus beypazaricus dünyada sadece Ankara'nın Beypazarı ilçesinde yetişmektedir. Mayıs ve Temmuz ayları arasında çiçeklenme dönemi geçiren Beypazarı geveni, deniz seviyesinden ortalama 600 metre yükseklikte ve bozkır özelliği gösteren topraklarda yaşamaktadır.[1] Doğrudan güneş ışığı alan yerlerde ve yıllık ortalama sıcaklığın -15 derecenin üzerinde olduğu yerlerde yaşayan bitki için ideal toprak tipi nemli ve geçirgen topraklardır. Bütün bir yıl boyunca yeşil kalıp yapraklarını dökmeyen Beypazarı geveninin boyu yarım metreden daha kısadır.[2][3]

Türkiye'de yayılım gösteren 425 geven türünden biri olan Beypazarı geveni endemik bir tür olduğu için yeryüzündeki birey sayısı oldukça azdır ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. İlk keşfedildiği yıllarda yüzün üzerinde bir sayıda olduğu tahmin edilen bitkiden günümüzde sadece yirmi kadar birey bulunmaktadır. Bu yüzden Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ilgili kurumlar tarafından hakkında bir tür eylem planı hazırlanarak koruma ve kurtarma planı oluşturulmuştur.[4][5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Astragalus beypazaricus". Türkiye Bitkileri Veri Servisi. TÜBİVES. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 
  2. ^ "Astragalus beypazaricus - Beypazarı Geveni". Türkiye Bitkileri (İngilizce). 27 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 
  3. ^ "Astragalus beypazaricus - Beypazarı Geveni". GezenAdam Flora. 15 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 
  4. ^ Güneş, Kaya (28 Ekim 2014). "Dünyada sadece Beypazarı'nda yetişiyor". Ankara. İHA. 15 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 
  5. ^ "Geven Koruma Projeleri". Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. 6 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]