Belvedere

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Belvedere (İtalyancada "güzel manzara"), uzakları ya da güzel bir manzara görmesi için bir yapıyı üstten kuşatan ya da yerden yükseltilerek inşa edilen yapı.

Üstü çatıyla örtülü olmakla birlikte bir ya da daha fazla cephesi açık bırakılan belvedere, bir yapının üst bölümünde yer alabileceği gibi, ayrı bir yapı olarak da inşa edilebilir. Genellikle loggia ya da açık galeri biçimindedir. İtalya'da Rönesans'tan beri kullanılmaktadır. Kuzey Avrupa'nın soğuk ülkelerinde ise daha çok bir mimari süsleme öğesidir.

Bu terim bazen Vatikan'daki Belvedere Galerisi ya da Viyana'daki Belvedere Sarayı'nda olduğu gibi, manzaraya bakacak gibi düzenlenmiş bir yapının tümü için de kullanılır. Gazebo da genellikle her yönden açık, ama çoğunlukla tel kafesle çevrilmiş bağımsız bir belvedere'dir.

Belvederelerin en ünlüsü, Papa VIII. Innocentius'a yazlık saray olarak yapılan ve II. Julius zamanında Bramante'nin iki galeri kanadıyla Vatikan'a bağladığı yapıdır. Antik heykelciliğin başyapıtları sayılan Laokoon, Belvedere Apollon'u, Belvedere Antonoos'u ve Belvedere diye nitelendirilen gövde (Torso del Belvedere) bu yapının avlusunda sergilenmektedir.[1]

Çevredeki manzarayı görmek için çimenli şevlerle yükseltilmiş platform veya bir bahçenin, bir parkın ucunda inşa edilen küçük yapılar içinde kullanılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]