Belisırma, Güzelyurt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Belisırma sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°16′K 34°17′D / 38.267°K 34.283°D / 38.267; 34.283

Belisırma
—  Köy  —
Aksaray
Aksaray
Ülke Türkiye Türkiye
İl Aksaray
İlçe Güzelyurt
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 480
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0382
İl plaka kodu
Posta kodu 68500
İnternet sitesi: Yerelnet

Belisırma, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün kuruluşuna ilişkin kesin tarih vermemekle beraber, Belisırma'nın yerleşim yeri olarak kullanılmasını Selçuklular öncesine dayandırabiliriz. Hasandağı’ndan çıkan bazalt ve andezit yoğunluklu lavların soğumasıyla ortaya çıkan çatlaklar ve çökmeler sonucu oluşan Ihlara Vadisi'nde bulunan mağaralarda yaşamaya başlandığı görülmektedir. Hristiyanlığın Anadolu'daki yayılma noktalarından birisi olduğu da verilen bilgiler arasındadır. Ayrıca mağara kiliseler ve kiliselerdeki fresklerden de bu sonucu anlayabiliriz. Selçuklular döneminde vadideki Hristiyanların rahat olduklarını ise Kırkdam Altı Kilisesi'nde yapılan bir resimde Selçuklu elçisinin resmedildiği ve bunun da Selçuklu'ya şükran duygusunun bir ifadesi olarak çizildiği kaynaklarda belirtilmektedir.

Köyun isminin Rumca hoş manzara anlamına gelen ve içinde bulunduğu Ihlara Vadisi'nin de eski adı olan Peristirema'nın zamanla Türkçeleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Güzelyurt İlçesine bağlı, Ihlara Vadisi içinde, önceleri kuzey yakasına yerleşilmiş daha sonra halkın imkanları geliştikçe yukarı düzlük alana yerleşmeye başlanmıştır. Halen daha eski evlerde oturmakta olan aileler de vardır. Vadi içerisinde turistlere ve gelen misafirlere restorasyonlar açarak bölgeye has yemek çeşitleri ile hizmet vermektedirler. Ihlara Vadisi'nin devamı olan Belisırma Köyü tarihi kiliseleri de içinde barındırmaktadır. Bunların başında Ala Kilise ve Direkli Kilise gelmektedir. Köyde yaşayan halk tarımcılık, bağcılık ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. Elinde sanatı olanlar başta Ankara olmak üzere ülkenin birçok vilayetinde çalışmaktadırlar. Yurt dışında çalışan insanlar da vardır. Turistlik açıdan gezilmeye ve görülmeye değer bu şirin köyü bölgeye gelenlerin görmeden gitmeleri büyük bir kayıp olacaktır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Aksaray'a uzaklığı 42 km, Güzelyurt'a uzaklığı 11 km'dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 480
1997 468

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda Türkiye'nin buyuk illerinde ve yurt dışında çalışan gurbetçi nüfus yoğunluktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve ortaokul ile lise olmadığından taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var olup kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı olmamakla beraber sağlık evi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, elektrik ve sabit telefon ve buna bağlı olarak yüksek hızda internet mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]