Belcanto

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Belcanto (Bel Canto olarak da yazılır, dilimizde Belkanto olarak okunur ve İtalyanca'da: Güzel Şarkı söyleme anlamında kullanılır) müzik terminolojisinde, müzik parçası içerisindeki duygusal farklılıkların vurgulanması, notaların daha cazibeli bir şekilde söylenmesi, melodi ve şarkı sözlerinin anlamlandırılması şeklinde bir şarkı yorumlama tekniğidir.

Jürgen Kesting Belcanto'yu "belli bir teknikten doğan ihtiyaçla ortaya çıkan Şarkı söyleme stili (Şan) ya da bu Şarkı söyleme stilinin (Şan) tekniği" olarak tanımlamaktadır. Belcanto kelimesi maalesef sıkça Belcanto repertuarından olmaksızın klasik şarkı söyleme tekniğine sahip güzel sesli şarkıcıları tanımlamakta (ve oldukça yanlış anlamda) kullanılmaktadır.

Form Bilgisi Açısından[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel anlamında Belcanto Formal yapısı içerisinde yetkin bir tını, mükemmel bir Legato, Messa di Voce (ton değişimleri) Apojatürler ve Portamentolar olarak tanımlanabilir. Koloratür ya da Fioritür sesler de süslemeler, biçimden sapmaksızın varyasyonlar yaparken ön plana çıkartılabilir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Canto fiorito yani Süslemeli Şan'ın en parlak zamanı 17.yy sonları ve 19.yy başları arasında kalan dönemdir. Belcanto Şarkıcıları arasında en dikkat çekicileri özellikle bu dönemde Italyanca da Evirati olarak bilinen Kastratolardır. Kastrato ların opera sahnelerinden kaybolmasından sonraları ise Belcanto tekniğinde bu tekniği kullanan diğer sesler giderek daha kısıtlı doğaçlama olanaklarına sahip olmuşlardır. Bu özellikleri ile Belcanto tekniğine sıkısıkıya bağlı kalarak ama süslemelerde daha fazla ölçülü olarak Belcanto Şarkıcıları 1810-1850 yılları arasında tekniği en yüksek noktasına getirmişlerdir.

Önemli Bestecileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 18.yy: Giovanni Battista Bononcini, Galuppi, Cimarosa, Alessandro Scarlatti, Antonio Vivaldi
  • 19.yy: Gioacchino Rossini, Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti

Belcanto Tekniğini kullanan önemli Şancılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Literatür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Rodolfo Celletti: "Geschichte des Belcanto". Bärenreiter, Kassel/Basel 1989 ISBN 3-7618-0958-1.