Bazal zar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bazal zar, epiteli diğer tabakalardan ayıran katmandır. Resimde bir arterde bazal lamina ile ayrılan diğer dokular görülüyor.

Bazal zar ya da bazal membran; epitel hücrelerinin bazal kısımlarını döşeyerek epiteli altındaki bağ dokudan ayıran, düz kas, iskelet kası, kalp kası, sinir hücreleri ve yağ hücrelerinin etrafını kaplayan, çeşitli fibrillerden ve aramaddeden oluşan ince tabakaya denir.Bazal lamina ve retiküler lamina olmak üzere iki katmanı vardır.

Elektron mikroskobunda hücre zarının altında uzanan bazal lamina görülüyor.

Bazal zar ait olduğu hücreler tarafından sentezlenir. Epitel hücrelerinin bağ dokusuna bakan yüzeylerindeki hücre zarlarının altında uzanır. Kalınlığı 400-700 Ao arasında değişir. Glikoprotein yapısındadır. Alttaki retiküler lifler ile süreklilik gösterir. Burada retiküler lifler yoğunlaşıp retiküler laminayı oluşturur. Bazal lamina ile alttaki retikulum telcikleri ağının oluşturduğu tabakaya bazal memran denilir. İki katmandan oluştuğu gözlemlenmiştir:Bazal lamina 2 katman halindedir 1)Daha az yoğunlukta ve hücre zarına yakın olan katmana, lamina rara, (lamina lucida);2) fazla yoğun ve bağ dokusu tarafında yer alan katmana ise, lamina densa denilmektedir. Her iki tabaknın kalınlığı 400-600 Ao kadardır. Bazı dokularda bağ dokusu tarafında bulunan üçüncü katmana lamina reticularis denilir. Çok katlı epitelin altında iyi gelişmiş olarak bulunur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]