BTU

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.18, 8 Mart 2013 tarihinde Addbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12903407 numaralı sürüm (Bot: Artık Vikiveri tarafından d:q211580 sayfası üzerinden sağlanan 28 vikilerarası bağlantı taşınıyor)

BTU ya da Btu (British thermal unit); bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F'den (17.2222 °C) 64 °F'ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarıdır. Bu tanım, sıcaklık değişimlerinin 1 atmosferlik basınç altında ölçümleri şartında geçerlidir.

Bu birimlerin hepsi enerji birimidir ve birbirlerine dönüşüm yapılabilmektedir, buna rağmen kullanım alanları farklıdır. Besinlerin enerji değerleri kilokalori birimiyle verilirken, Joule mekanik işlerdeki enerji için, Watt elektriksel enerji için BTU da soğutma enerjisi birimi olarak kullanılır.


Standart bir oda için gereken soğutma gücü birimleri şöyle sıralanabilir:Bilgisayarlı bir oda için ise şu soğutma gücü birimleri geçerlidir:Soğutma analizi yapılırken odanın çeşitli durumları da önemlidir, bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.


Odanın genel özelliklerinin etkisi aşağıda sıralanmıştır ve bütün bu etkenlerin BTU sonucuna etki oranı hesaplanmıştır.


  • Oda Alanının BTU Etkisi...
  • Pencerelerin BTU Etkisi... (Pencere yoksa ciddiye almayınız, panjur vs. yoksa sonucu 1,5 ile çarpınız)...


  • Odayı paylaşan kişi sayısı...
  • Aletler ve aydınlatma araçlarının ürettiği ısı miktarı... (Watt Toplamı)


Bu değerlerin toplamı, genel soğutma ihtiyacını BTU olarak verecektir. Yani;