Büyük Dörtlü (muhasebe)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Büyük Dörtlü veya Big Four, dünyadaki en büyük dört profesyonel hizmet ağına atıfta bulunmak için kullanılan takma addır. Liste Deloitte, Ernst & Young, KPMG ve PricewaterhouseCoopers'tan oluşur. Dört ağ genellikle birkaç nedenden dolayı birlikte gruplandırılır: bunların her biri, hem gelir hem de işgücü açısından pazarın geri kalanına göre boyut olarak karşılaştırılabilir.[1] Profesyonel hizmetlerde, özellikle de muhasebe alanında kariyere başlamak isteyenler arasında çalışmak için çekici ağlar olduğu düşünülmektedir.

Dört Büyük'ün her biri müşterilerine denetim, güvence, vergilendirme, yönetim danışmanlığı, aktüerya, kurumsal finansman ve hukuk hizmetleri sunmaktadır. Dünya çapında halka açık şirketlerin denetimlerinin yanı sıra özel şirketlerin de birçok denetiminin önemli çoğunluğu bu dört ağ tarafından gerçekleştirilmektedir.[2]

20. yüzyılın sonlarına kadar, profesyonel hizmetler pazarı, uygun bir şekilde "8 Büyük" olarak adlandırılan sekiz ağın hakimiyetindeydi. Büyük Sekizli, Arthur Andersen, Coopers & Lybrand, Deloitte Haskins and Sells, Ernst & Whinney, Peat Marwick Mitchell, Price Waterhouse, Touche Ross ve Arthur Young'dan oluşuyordu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]