Azerspace-1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(AzerSat 1 sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Stamps of Azerbaijan, 2013-1070.jpg

Azerspace-1 (Azerice: Azerspace-1), Azerbaycan'ın ilk uydusu. Orbital Sciences Corporation tarafından yapılmıştır. Fransız Guyanası'ndaki Guyana Uzay Merkezi'nden 2012 Ağustosu'nda uzaya fırlatılması ve 46° Doğu yörüngesel konumuna yerleştirilmesi planlanıyor. Uydu Avrupa'yı, Asya'nın önemli bir parçasını ve Afrika'yı kapsayacak. TV, radyo ve internet yayınlarının aktarımını sağlayacak.

Uydunun özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Uydu 120.000.000 $'a maloldu. Uzay Bilişim Merkezi tarafından yerleştirilecek. Arianespace’in başkanı Jean-Yves Le Gall uydunun ağırlığının 3 ton olacağını vurguladı. Nisan 2011'de, Birleşik Devletler İthalat-İhracat Bankası yapım maliyetinin %85'inin taksit şeklinde Azerbaycan tarafından ödeneceği bu projenin finansmanını onayladı. Kalan %15 devlet fonundan ödenecek.

Uydunun fırlatımı STAR-2 platformunda olacak ve 36 transpondör için yaklaşık 5 kilowatt güç harcanacak. Uzay-içi testlerinin tamamlanması üzerine, uydunun üzerindeki çalışmaların kontrolü Azerbaycan İletişim Bakanlığı ve IT'ye devredilecek. Uydunun kullanım süresi 20 yıl olacaktır.

Mevcut çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Uydu üzerindeki çalışmalar Azerbaycan İletişim Bakanlığı ve IT altında çalışan ve devlete bağlı olan AzerSpace tarafından denetleniyor.

Gelecek planlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Azerbaycan uzaya bir uydu fırlatmakla uzay endüstrisi alanında ileriye dönük büyük bir adım atmış olacak. Buna ek olarak, Azerbaycan Ulusal Uzay Ajansı'nın müdür yardımcısı, Tofig Suleymanov Azerbaycan'ın Dünya'nın içini ve atmosferini öğrenmek için 2014'te ikinci yapay uydunun fırlatılabileceğinin sinyalini verdi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]