Avrupa Hesap Mahkemesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
CURIA RATIONUM logo.svg

22 Temmuz 1975 Brüksel Antlaşması ile kurulan mahkeme (İngilizce: The European Court of Auditors), Lüksemburg'da bulunmaktadır.1977 Haziranında faaliyete geçmiştir.Sayıştay'ın görevi, Birlik vatandaşlarının toplanan fonlardan en yüksek derecede yararlanması amacıyla AB mali kaynaklarının gereğince yönetildiğini kontrol etmektir.Sayıştay, AB fonlarını idare eden herhangi bir kişi ya da kuruluşu denetleme hakkına sahiptir.

Sayıştay, her AB ülkesinden bir üyeye sahiptir.Bu üyeler, 6 yıllık yenilenebilir bir dönem için Konsey tarafından atanır. Üyeler, aralarında bir kişiyi, 3 yıllık yenilenebilir bie dönem için başkan olarak seçerler. Portekiz'li Vítor Manuel Da Silve Caldeira Sayıştay Başkanı'dır.

Sayıştay Ne Yapar?[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayıştay'ın ana rolü AB bütçesinin doğru uygulandığını kontrol etmektir. Başka bir deyişile, AB'nin gelir ve giderlerinin yasal bir şekilde elde edildiği, harcandığı ve kaydedildiğinden emin olmak ve sağlam bir mali yönetim sağlamaktır. Böylece Sayıştay'ın çalışmaları, AB sisteminin verimli, etkili ve şeffaf işlemesine yardım eder.

Görevlerini yerine getirmek için Sayıştay, AB gelir veya giderleri ile ilgili çalışan herhangi bir kurumun ya da kişinin çalışmalarını soruşturabilir. Çoğu zaman yerinde kontroller de yapar. Sayıştay'ın bulguları, raporlar haline getirilir ve AB üye ülke hükümetlerinin dikkatine sunulmuş olur.

Verimli çalışabilmek için Sayıştay'ın diğer kurumlardan tamamen bağımsız fakat aynı zamanda da onlarla yakın ilişki içinde olması gereklidir.

Sayıştay'ın ana işlevlerinden bir, bir önceki yılın denetleme raporlarını her yıl düzenli olarak Avrupa Parlamentosu'na ve Avrupa Birliği Konseyi'ne sunarak onlara yardım etmektedir.Parlamento, Komisyon'un bütçeyi idare dişini onayıp onaylamayacağına Sayıştay'ın raporunu detaylı olarak inceledikten sonra karar verir.Sayıştay Uygulamayı tatmin edici bulduysa Konsey'e ve Parlamento'ya Avrupa vergi mükelleflerinin paralarının gereğince kullanıldığını bildiren bir beyan gönderir. Son olarak Sayıştay, vatandaşların ilgilendikleri konularda, onları raporlar aracılığıyla çalışmalarının sonuçlarından haberdar eder.

Sayıştay'ın Çalışmaları Nasıl Düzenlenir?[değiştir | kaynağı değiştir]

Sayıştay'ın, tercümanlar, idareciler ve denetmenlerden oluşan yaklaşık 800 personeli vardır.Denetmenler, "denetleme gruplarına" ayrılır ve bu gruplar Sayıştay'ın haklarında kararlar aldığı taslak raporları hazırlar

Denetmenler, AB kurumlarına, üye ülkelere ve AB'den yardım alan ülkelere sık sık teftiş ziyaretleri yapar. Her ne kadar Sayıştay'ın işi Komisyon'un sorumlu olduğuparayla ilgili olsa da, pratikte AB harcamalarının %80'inden fazlası ulusal merciler tarafından idare edilir.

Sayıştay'ın kendi başına yasal gücü yoktur. Eğer denetmenler bir yolsuzluk veya düzensizlik tespit edilirse Avrupa Sahtekârlıkla Mücadele Bürosu'nu (OLAF) haberdar ederler. OLAF, Avrupa Komisyonu'nun tam özerkliğe ve özel bie statüye sahip olan bir bölümüdür.