Asbestoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Asbestozda diyafram üzerindeki plakları gösteren röntgen filmi

Asbestoz, asbest minerali liflerinin tahriki ile akciğerde oluşan bir çeşit pnömokonyozdur. Sinsi ve ağır ilerleyen bir hastalık olan asbestozun kendini göstermesi 10-20 yılı bulmaktadır. İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilmiştir.

Belirtiler (semptomlar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Asbestozun başlıca belirtisi yavaş ve sinsice gelişen nefes verme güçlüğüdür. İlerlemiş vakalarda bu solunum durmasına kadar varabilir. Öksürük şayet hastanın başka bir solunum yolu şikayeti yoksa belirtiler arasında değildir.

Madencilik, üretim, asbestli işler veya asbest çıkarımı ile uğraşan insanlar asbestoza yakalanma riskine sahiptirler. Bu insanlarda ayrıca akciğer kanseri ve mezotelyoma riski de yüksektir. Genel olarak asbestoz ve akciğer kanserinin oluşması için uzun süreli olarak asbeste maruz kalınması gerekmektedir. Ancak 1-3 ay kadar süre ile asbeste maruz kalan insanlarda ve havalandırma sistemi gibi dolaylı yollardan asbest ile teması olan kişilerde de görüldüğü kaydedilmiştir. Asbestozun ilk belirtilerinin ortaya çıkması asbest ile temastan sonra 5-10 yılı bulmaktadır.

Tedavisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalığın ilerlemiş safhalarında etkili hiçbir tedavi bulunmamaktadır. Genelde nefes darlığını hafifletmek için evde oksijen tedavisi uygulanır. Destekleyici tedaviler solunum yollarındaki iltihaplı akıntının çıkarılması için titretme, vurma gibi fizyoterapi yöntemlerini içerir. İltihabı azaltmak için buğulu ilaçlar da önerilebilir.

Türkiye'de asbestoz[değiştir | kaynağı değiştir]

Tersane ve gemi yıkım işçilerinde görülmektedir. Şu an için bu hastalığa ait bilgi bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]