Araya Parça Giren Yıllar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Araya Parça Giren Yıllar (kitap) sayfasından yönlendirildi)

Araya Parça Giren Yıllar, Cihan Demirci'nin 2004 yılında İnkılap Yayınları'ndan çıkan 312 sayfalık inceleme-araştırma kitabıdır.

Araya Parça Giren Yıllar, ön kapak

“Araya Parça Giren Yıllar” Türk sinemasının kimilerince en “karanlık” dönemi sayılan “1974-1980 seks filmleri dönemi”ni inceleyen bir kitaptır. “Araya Parça Giren Yıllar” ilk tohumları 1972’de atılsa da, gerçek anlamda 1974’te başlamış olan 1980’e dek süren “Türk Seks Filmleri” dönemine bugüne dek pek bakılmamış bir açıdan olabildiğince derinden bakmayı denemiştir.

25 yıla ulaşan yazarlık deneyimi ve bugüne dek yayınlanmış 24 kitabıyla mizah edebiyatının kendine özgü kalemlerinden biri olan Cihan Demirci, araya “Behçet”lerin girmeye başladığı bu “parçalı” yılları gene kendine özgü mizahi bir dille aktarmaktadır. 1974’lerden başlayarak 1980’lere kadar süren bu dönemi, dönemin oyuncularıyla yapılmış röportajlarla, dönemden kalma anılar ve arka planda kalmış pek çok ayrıntılarla, bizzat bu filmlerin seyircisi olmuş kişilerin tanıklıklarıyla aktarmaktadır.

Kitap ayrıca 1974-1980 dönemindeki seks filmlerinin arka planındaki yaşamlara da uzanmaktadır. Seks filmlerinin “hüzünlü” kadın oyuncularına özel bir yer açarak kadına karşı olan “ikiyüzlü” bakış açısını da gündeme getirmektedir.

Bir dönem kitabı olan “Araya Parça Giren Yıllar” 1980’de bitmeyip, 1980’den 2004’e kadar olan süredeki cinsel değişimlerin izini de sürmektedir.