Albinizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Akşınlık sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Albinizm
Albino girl honduras.jpg
Akşın bir kız ve kardeşleri.
Uzmanlık Endokrinoloji Bunu Vikiveri'de düzenle

Albino ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara albinizm ya da albino denir.

Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.[1] Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir. Akvaryum balıklarında da sık olarak görülmektedir.

Albinolarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır. Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabaka dan yansıyan ışık kırmızıdır. Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır. Gözlerde ışık hassasiyeti nedeniyle nistagmus (gözlerin titremesi) mevcuttur. Albinoluk ender de olsa, zeka geriliği ya da bedensel gerilikle birlikte olabilir. Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Tam albinoluk, yaban hayvanlarında çok ender görülür; çünkü üretken yaşa kadar bu hayvanların çok azı hayatta kalabilir. Bütünüyle akşın yaban hayvanları, yırtıcılara karşı koruyucu renklerinden yoksundurlar; bu yüzden uzaktan kolayca görünürler.
  • Kısmi albinoluk , çok daha az zararlıdır ve deride beyaz noktalar ya da kollarda beyaz perçemler halinde görülür. Bedenin yalnızca bazı alanlarında melanin pigment bulunmaması "vitiligo" diye adlandırılır.

Ayrıca albinoluk halk dilinde abraşlık olarak da adlandırılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Albinism". The Free Dictionary. 4 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2015. 
Sınıflandırma
Dış kaynaklar