Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(ALES sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

ALES ya da Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye'de yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yapılacak atamalar için ÖSYM tarafından düzenlenen sınav. Yılda ilkbahar ve güz dönemi olmak üzere üç defa, ülkenin 81 ilinde yapılmaktadır. 2018'den beri e-ALES uygulaması da vardır.[1] Yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların belirlenmesinde de belirleyici durumdadır.[2]

Adayların tezli yüksek lisans başvurularında ALES puanı YDS gibi oldukça önemlidir ve yüksek puan alan adaylar öncelikli konuma gelmektedir. Tezsiz yüksek lisansta ise ALES sınavı gerekmemektedir. Sınav KPSS gibi bilgi ağırlıklı değildir, genel olarak sayısal ve sözel analitik düşünmeyi ölçen bir sınavdır. Sınav süresi 150 dakika iken geçerlilik süresi ise 5 yıldır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ÖSYM ilk kez e-ALES yapacak (05.03.2018)". ÖSYM. 20 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2018. 
  2. ^ "ALES: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı". ÖSYM. 4 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2018. 
  3. ^ "ALES nedir, ALES puanı ne işe yarar?". Milliyet. 20 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2018.