Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(AACTA sayfasından yönlendirildi)
Australian Academy of Cinema and Television Arts
Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi
Kuruluş18 Ağustos 2011
TürSinema ve Televizyon
Organizasyonu
Amaç"Avustralya'da en büyük sinema ve televizyon başarılarını vurgulamak, teşvik etmek ve ödüllendirmek."[1]
MerkezSouth Melbourne, Victoria
Konum
 • 236 Dorcas Street, South Melbourne, Victoria 3205
Hizmet bölgesiAvustralya
LiderGeoffrey Rush
Ana kurumAvustralya Film Enstitüsü(AFI)

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi, (Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA)) Avustralya'da sinema ve televizyon uygulayıcılarının bir meslek organizasyonu ve örgütüdür. Akademi'nin amacı, "Avustralya'da en büyük sinema ve televizyon başarılarını vurgulamak, teşvik etmek ve ödüllendirmek" tir.[1]

Örgüt, 2011 yılı Ağustos ayında kendi sektörüne katılımları sağlamak, Avustralya yapımı sinema filmi, televizyon, belgesel ve kısa filmlerin başarılarının ödüllendirilmesi için yapılan AATCA Ödülleri'ni (eski adıyla AFI Ödülleri adıyla bilinen Avustralya Film Enstitüsü Ödülleri) yönetmesi amacıyla, Avustralya Film Enstitüsü (AFI)'nün desteği ile kurulmuştur.[2][3]

Akademi oyuncular, yönetmenler, yapımcılar ve yazarların her birinin dahil olduğu farklı film sanatçılarını temsilen, 15 bölümden oluşur ve Akademi başkanı ile Onursal Konseyi tarafından bu bölümler denetlenir. Avustralyalı aktör Geoffrey Rush 2012 yılı Ocak ayında yapılan AACTA Ödülleri açılışında, açılış başkanlığı ve festivale ev sahipliği yapmıştır.[3]

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (AACTA) üyelik tabanlı, Avustralya'daki sinema ve televizyon yapımlarının başarılarını kutlamak, teşvik etmek amacıyla ayrıca film festivali için verilecek ödülleri ve ödül oranlarını belirlemek için oluşturulmuştur.[1] Akademi Avustralya Film Enstitüsü (AFI)'nin bir yan kuruluşudur. Avustralya'da aktif bir film kültürü geliştirmek ve film endüstrisine katılımı teşvik etmek amacıyla kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur.[4][5] Ayrıca akademi, yaygın olarak AFI Film Festivali olarak bilinen ve günümüzde AACTA Ödülleri adını alan akademi ödüllerinin yönetiminden de sorumludur.[4] 2011 yılından itibaren uzun metrajlı sinema filmleri, televizyon filmleri, belgeseller ve kısa sanat filmleri ödüllendirilmiştir. Akademi, AFI ile Avustralya Eyalet ve Federal Hükûmetler tarafından oluşturulan bir fonla desteklenmektedir.[4][6]

2011 yılı Haziran ayında AFI bir "Avustralya Akademisi" kurulmasını önerdi.[7] Akademinin hedefleri olarak; Avustralya'da ve Avustralya dışında bulunan film yapımcılarının profilini yükseltilmesi ve diğer yabancı ülkelerde uygulanan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) veya İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) gibi yöntemlerin taklit edilerek yeteneklerin ödüllendirilmesi biçiminde format değiştirilmesi gösterildi.[8] Oylama sistemi bir onur kurulu oluşturulması seçimi şeklinde değiştirilecek, oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senaristler dahil olmak üzere onbeş profesyonel bölüm belirlenecekti.[8] Ayrıca Akademi, geçmişte AFI Ödülü kazananların kurucu olduklarını ve miraslarının günümüzdeki "Avustralya Akademisi" ödülü kazananlar ile aynı derecede olacaklarını belirti.[9] Teklifin duyurusunun yapılmasının ardından, AFI üyeleri olan film üreticileri ve kamudan 2011 yılı boyunca geri bildirim alarak, danıştı.[10] Duyuruda AFI CEO'su Damian Trewhella ayrıca film endüstrisinin çok meşgul olduğunu ve üyelik yapısını profesyonel hale getirmenin ve iyileştirmenin önemine değindi. AFI'nin çalışmaları arasında oldukça büyük geliştirmeler olduğunu söyledi.[11]

Danışma süreci 20 Temmuz hafta sonunda sona erdi. AFI gelen geri bildirim ve teklif edilen değişiklikler neticesinde yola "Avustralya Akademisi" ile devam edileceğini açıkladı.[12] Duyuruda Trewhella'ya zamanlama ile ilgili soru sorulduğunda; "aldığımız ezici endüstri desteğine istinaden, şimdi biz Akademiyi kurmak için çevik adımlarla doğru yönde hareket ettiğimize artık eminiz" şeklinde açıklama yaptı.[13] 18 Ağustos 2011 tarihinde AFI, yeni akademinin adının Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi (AACTA) olacağını, festivalin adının "AACTA Ödülleri" olacağını ve "Avustralya Akademisi" adıyla anılacağını, Sydney Opera Binası'nda yapılan özel bir törende açıkladı. Ancak AFI Ödüllerinin bir süre daha hizmet vereceği açıklandı.[3][14] Ayrıca etkinlikle AACTA Ödüllerinin açılış başkanının Geoffrey Rush olacağı da açıklandı. Gecede AACTA Ödülleri için özel olarak düzenlenen, Avustralyalı heykeltıraş Ron Gomboc tarafından oluşturulan yeni bir altın heykelcik tanıtıldı. Heykelciğin "Güneyhaçı takım yıldızına bağlı olan bir insan silüeti" şeklinde tasarlandığı belirtildi.[5][15]

Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

1.500 ila 2.000 civarında üyesi bulunan Akademi,[16] sinema, televizyon, belgesel ve kısa film gibi her bir uzmanlık alanını temsil eden onbeş bölümden oluşmaktadır. Bunlar Akademi Başkanı ve Onursal Konsey tarafından denetlenmektedir. Onursal Konsey'in rolü, Avustralya Akademi Ödüllerini uygulayanlar için politika ve statejiler belirlemektir.[1] Bölümler ise aşağıda gösterildiği gibidir;[17]

Başkanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Notlar

Geoffrey Rush
18 Ağustos 2011 Görevde Avustralyalı aktör Geoffrey Rush 2012 yılı Ocak ayında yapılan AACTA Ödülleri açılışında, açılış başkanlığı ve festivale ev sahipliği yapmıştır.[3]

Onursal kurul üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Film Festivali[değiştir | kaynağı değiştir]

Avustralya Film Enstitüsü ile birlikte düzenlenen film festivali, 2011 yılı Ekim-Kasım aylarında Sidney ve Melbourne'de yapılan açılış töreniyle başlamış ve AACTA Ödülleri yarışmasında filmler sergilenmiştir.[21] Festivalde En İyi Kısa Animasyon, En İyi Kısa Kurgu Film ve AFI Üyelerin Seçimi Ödülü bölümlerinde yapılarak, ödüller sahiplerini bulmuştur.[22][23]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

AACTA Ödülleri, daha önceki Avustralya Film Ödülleri'nin yerini almış ancak geçmişteki festivallerin devamı niteliğinde sürekli olarak hizmet vermektedir.[3] Bu ödüller 1972 yılına kadar Melbourne Uluslararası Film Festivali kapsamında, 1958 yılından itibaren Avustralya Film Enstitüsü Ödülleri adı altında verilmiştir.[24] 1969 yılında Avustralya'da uzun metrajlı filmlerin yetersizliği nedeniyle ödül verilmesi gündeme gelmiş ve sektöre destek verilerek sinema filmlerinin artması amacıyla oluşturulmuştur.[25] Daha sonra 1976 yılında Rekabet film ödülleri bölümü ile 1987 yılında televizyon ödülleri bölümü tanıtılarak, ödüller verilmeye başlanmıştır.[26][27] Ödüller Melbourn Akademisi duyurusu uyarınca her yılın sonunda veriliyordu ancak Sidney Opera Binası'nda yapılan AACTA Ödülleri tanıtım töreninde, AFI Uluslararası Film Festivali ile uyumlu olması için 2012 yılı Ocak ayında yapılacağı duyuruldu.[5][28]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d "AACTA - The Academy". Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA). 24 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 
 2. ^ Staff (19 Ağustos 2011). "Rush named president of Australian Oscars". Australian Broadcasting Corporation (ABC). 7 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 
 3. ^ a b c d e "AACTA - The Awards, Overview". Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA). 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2011. 
 4. ^ a b c "The Australian Film Institute - About AFI". Australian Film Institute (AFI). 7 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 
 5. ^ a b c Adam Fulton (19 Ağustos 2011). "AFI is recast with new academy taking a bow". Sidney Morning Herald. Fairfax Media. 8 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2011. 
 6. ^ "The Australian Film Institute - Sponsors and Partners". Australian Film Institute (AFI). 6 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 
 7. ^ Paul Kalina (29 Haziran 2011). "AFI looks to Academy Awards in reinvention". Sydney Morning Herald. Fairfax Media. 3 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2011. 
 8. ^ a b "Proposed AFI Developments". Australian Film Institute (AFI). 13 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 
 9. ^ "Building the Australian Film and Television brand". Australian Film Institute (AFI). 13 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2011. 
 10. ^ Staff (1 Haziran 2011). "AFI awards to move to January". Sky News Australia. Australian News Channel Pty Ltd. 26 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2011. 
 11. ^ Cara Nash (1 Haziran 2011). "AFI looks to Academy Awards in reinvention". Filmink. 5 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2011. 
 12. ^ Michael Bodey (20 Temmuz 2011). "AFI moves ahead with plans to establish academy". The Australian. News Limited (News Corporation). 25 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2011. 
 13. ^ Paul Chai (20 Temmuz 2011). "Aussies to open 'Australian Academy'". Variety. Reed Elsevier. Erişim tarihi: 14 Şubat 2012. 
 14. ^ Karl Quinn (19 Ağustos 2011). "AFI gong gone in hustle for global muscle". The Age. Fairfax Media. 30 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2011. 
 15. ^ "The Story of the Statuette". Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA). 3 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2011. 
 16. ^ Chirsty Grosz (27 Ocak 2012). "Australian Academy lauds 'Artist'". Variety. Reed Elsevier. Erişim tarihi: 28 Ocak 2012. 
 17. ^ "AACTA - Honorary Council" (PDF). Australian Academy of Cinema and Television Arts. 24 Haziran 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 
 18. ^ Siemienowicz, Rochelle (9 Ağustos 2012). "Last Dance – an interview with producer Antony I. Ginnane". Australian Film Institute (AFI) Blog. 4 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
 19. ^ McCrae-Moore, Lia (16 Ağustos 2012). "AACTA Member Spotlight: Nikki Gooley – Hair & Make-Up Artist". Australian Film Institute (AFI) Blog. 20 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
 20. ^ Siemienowicz, Rochelle (21 Aralık 2011). "Focus on the Television Nominees: Part 2 – Direction and Screenplay". Australian Film Institute (AFI) Blog. 1 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2013. 
 21. ^ "AFI/AACTA Festival of Films announced". Encore Magazine. 21 Eylül 2011. 16 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2011. 
 22. ^ Staff (21 Eylül 2011). "New Festival of Film sees exciting start to Australian screen awards season" (PDF). Australian Academy of Cinema and Television Arts (AACTA). 24 Haziran 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2011. 
 23. ^ "Festival of Film Starts Exciting Awards Season". Australian Film Institute (AFI). 29 Eylül 2011. 7 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ekim 2011. 
 24. ^ French, Lisa; Poole, Mark (2009). Shining a Light: 50 Years of the Australian Film Institute. Australian Teachers of Media. s. 29. ISBN 1-876467-20-7. 
 25. ^ French, Lisa; Poole, Mark (2009). Shining a Light: 50 Years of the Australian Film Institute. Australian Teachers of Media. s. 108. ISBN 1-876467-20-7. 
 26. ^ French, Lisa; Poole, Mark (2009). Shining a Light: 50 Years of the Australian Film Institute. Australian Teachers of Media. ss. 142-182. ISBN 1-876467-20-7. 
 27. ^ French, Lisa; Poole, Mark (2009). Shining a Light: 50 Years of the Australian Film Institute. Australian Teachers of Media. s. 113. ISBN 1-876467-20-7. 
 28. ^ Staff (19 Ağustos 2011). "Geoffrey Rush at the helm for Aussie Oscars". The Australian. News Limited (News Corporation). 23 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Aralık 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]