Oturma odası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.13, 5 Aralık 2020 tarihinde Khutuck Bot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 24290173 numaralı sürüm (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
Bir oturma odası

Oturma odası bir evde bulunması gereken, aile bireylerinin ev içinde genelde bir arada bulundukları, genelde televizyon izlenen, bazen ise okuma, aile sohbetleri ve bunun gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği ortamlardır.

Günümüz modern ev ve apartman dairelerinde oturma odası yavaş yavaş, misafir odası ya da salon da denilen odaların yerini almaya başlamıştır. Oturma odaları genelde koltuklar, sehpalar, masa ve kitaplıklardan oluşur. Günümüz Türk kültüründe oturma odalarının olmazsa olmazı televizyonlardır. Bazı evlerde, bir şöminenin bulunduğu oda oturma odasıdır. Fakat günümüzde yerleşen apartman düzeninde kullanımı zor olduğundan bu gelenek terk edilmektedir.

Her ne kadar oturma odaları bir evi ev yapan unsurlardan biri değilse de hemen her evde, evin yatak odaları, mutfak ve banyo gibi bölümlerinden ayrı bir oturma odası kısmı bulunur. Bazı evlerde, özellikle stüdyo daire denilen tiplerde mutfak ve oturma odası bir arada bulunur. Bu tiplere ise Amerikan mutfak denir.

Dış bağlantılar